Jak wybrać kostkarkę do lodu?
Co łączy wysokiej jakości 50-letnią whisky i orzeźwiającą lemoniadę? Lód! Może to trochę zaskakujące, ale będzie Ci dobrze służyć także w zimie. Z drugiej strony, zajmuje miejsce w zamrażarce. Problem ten rozwiąże domowa kostkarka lodu.
W tym artykule dowiesz się:
- Co to jest R600a?
- Potrzebujesz kostkarki do lodu z dozownikiem?
- Jakie kształty i rozmiary lodu można wytwarzać
- Ile lodu potrzebujesz
- Która kostkarka do lodu jest odpowiednia na grilla
- Czy materiał konstrukcyjny ma znaczenie?
- Jak działa przezroczysta pokrywa a jak wyświetlacz cyfrowy
- Jak używać lodu przez cały rok
Oszczędza miejsce w zamrażarce, szybko wytwarza lód, jest kreatywna i w niektórych przypadkach samodzielna. Kostkarka do lodu jest przydatna nie tylko w gorące letnie dni. Choć prawda jest taka, że najlepiej sprawdzi się ona zwłaszcza podczas letnich przyjęć, gdy będziesz podawać gościom napoje mieszane.
Ten niewielki i szybki pomocnik uratuje Cię nawet wtedy, gdy przed imprezą zupełnie zapomnisz o lodzie. Podczas gdy zamrażarka wytwarza lód za pomocą zimnego powietrza, kostkarka do lodu wykorzystuje wiele metod zamrażania, które są znacznie szybsze.
Na przykład kostkarki do lodu firmy Klarstein wykorzystują naturalny czynnik chłodniczy R600a, dzięki któremu wytwarzanie lodu to kwestia kilku minut. Nie należy się zniechęcać niesympatyczną i zbyt chemicznie brzmiącą nazwą czynnika chłodniczego. Jest to substancja naturalna, która w porównaniu z innymi jest przyjazna dla środowiska.
W jaki sposób chcesz używać kostkarki do lodu?
Co należy wiedzieć przed wyborem kostkarki do lodu? Zadaj sobie pytanie, jak kreatywnie chcesz wykorzystać kostkarkę do lodu. Podstawowy podział dzieli się na dwa typy. Pierwszy z nich robi kostki lodu do zbiornika, z którego należy je nabierać za pomocą szufelki. Taką konstrukcję ma na przykład kostkarka do lodu Coolio.
Może Cię zainteresować: Kostkarka do lodu Kristall XL zapewnia orzeźwienie nawet w największe upały
Drugi typ jest wyposażony w dozownik. Zapewnia to nie tylko wygodę, ale także umożliwia oprócz klasycznych kostek lodu zrobić także napój z kruszonym lodem. W połączeniu z pysznym syropem stanowi idealne orzeźwienie na lato. W dozownik lodu jest wyposażona na przykład seria modeli Klarstein Eiszeit.
Różne rozmiary i kształty? Nie ma sprawy!
Kostkarki do lodu oferują możliwość regulacji wielkości i kształtu kostek lodu. Lodowe kulki wyglądają niesamowicie w napojach mieszanych. Modele 3w1 oferują dodatkowo opcję wody lodowej. W tę funkcję wyposażona jest kostkarka do lodu Eiszeit.
Zwykła produkcja lodu w zamrażarce jest nie tylko powolna. Pojemniki na kostki lodu zajmują miejsce w zamrażarce lub szafce, gdy nie są używane. Ponadto są one plastikowe, a więc nie są przyjazne dla środowiska. Inteligentną alternatywą mogą być woreczki z lodem. Są one jednorazowego użytku, a więc również nieekologiczne, i nierzadko można znaleźć ich kawałki na dnie szklanki, co nie jest przyjemnym doświadczeniem. Kostkarka do lodu gwarantuje, że lód nie będzie zawierał zanieczyszczeń ani zapachów. Oczywiście, jeśli używasz czystej wody.
Ponadto kostkarki do lodu są wyposażone w opcję samooczyszczania. Wiedzą nawet, jak ponownie zamrozić roztopiony lód. Jest to jednak funkcja dostępna w wybranych modelach. Jeśli nie masz takiego “recyklingu” roztopionego lodu, będziesz musiał ręcznie wylewać wodę z pojemnika. Lód może się roztopić, jeśli na zewnątrz jest zbyt gorąco i nie zdążysz z jego wydaniem lub jeśli po prostu zrobisz go za dużo.
Czy wiesz, ile lodu potrzebujesz?
Wybierz odpowiednią pojemność kostkarki do lodu. Mniejsze modele są wystarczające dla zwykłego gospodarstwa domowego. To znaczy takie, które wytwarzają około 10 kilogramów lodu w ciągu 24 godzin. Na przykład kostkarka do lodu Manhattan. Jeśli cenisz sobie imprezowanie, szukaj takich, które w ciągu 24 godzin wytwarzają do 15 kilogramów kostek lodu. XL i XXL w nazwie sugerują, że jest to kostkarka do lodu przeznaczona raczej do użytku komercyjnego. Te urządzenia stanowią jednak osobną kategorię pod względem objętości i wydajności, a także ceny.
Nie jest prawdą, że nie można popełnić błędu, wybierając większy model, którego się nie używa. Cykle produkcji lodu są w większości zaprogramowane. Oznacza to, że jeśli zrobisz 9 kostek na jeden cykl i nie będziesz ich używać, będziesz musiał je wyrzucić. Marnujesz w ten sposób dużo energii, wody i pieniędzy. Duże kostkarki zajmują też więcej miejsca. W domu wystarczy kostkarka do lodu, która w jednym cyklu wytwarza do 15 kilogramów lodu dziennie.
Kostkarka do lodu z uchwytem na grilla
Konstrukcja i materiały, z których wykonana jest kostkarka do lodu, odgrywają równie ważną rolę przy jej wyborze. Projekt można dowolnie dostosować do wnętrza kuchni lub pomieszczenia, w którym chcesz umieścić kostkarkę. Tak, potrzebuję jej, a najlepiej, jeśli będzie znajdowała się w pobliżu gniazdka. Kostkarki do lodu wymagają zasilania prądem zmiennym 220-240 V, dlatego muszą być podłączone do gniazdka elektrycznego.
Niemniej jednak w ofercie można znaleźć kostkarki z uchwytem. Są one idealne na grilla lub letni relaks na tarasie z widokiem. Ten typ kostkarki działa w ten sposób, że po podłączeniu do sieci elektrycznej wytwarza pełny zbiornik lodu, a następnie można ją odłączyć od sieci. Dzięki izolacyjnej konstrukcji urządzenia lód pozostaje w chłodzie i nie roztapia się tak szybko. Oprócz uchwytu model Artic Porter oferuje również ciekawe wzory kolorystyczne.
Tworzywo sztuczne czy stal?
Uzupełnianie zbiornika na wodę, z którego wytwarza się lód w kostkarce do lodu, może odbywać się automatycznie, ręcznie lub automatycznie i ręcznie. Rozwiązanie automatyczne może wydawać się idealne, ale należy pamiętać, że w tym przypadku kostkarka do lodu musi być umieszczona w pobliżu źródła wody. W warunkach domowych najbardziej wydajne są kostkarki do lodu ze zbiornikiem wody o pojemności od 2 do 5 litrów.
Może Cię zainteresować: Szukasz drinka roku 2022? Wybraliśmy czterech odświeżających kandydatów
Stal nierdzewna, jako główny materiał konstrukcyjny, oferuje kilka zalet. Stal jest trwała, przyjemna wizualnie, a jej ciężar jest akceptowalny. Oznacza to, że kostkarki do lodu z uchwytem ważą około 7 kg bez lodu. Stal nierdzewna jest również bardzo gładka, więc łatwo się ją czyści, a tryb samoczyszczenia pozwala utrzymać ją w czystości.
Plastikowe kostkarki do lodu zdecydowanie nie pozostają w tyle. Podczas ich obsługi, musisz być bardziej ostrożny. W końcu tworzywo sztuczne jest materiałem bardziej kruchym niż stal. Są one jednak lżejsze i, co najważniejsze, dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, co uchroni Cię przed “zepsuciem” designu wnętrza. Elegancko czerwona jest na przykład Ice Volcano 2G.
Przezroczysta pokrywa, a także wyświetlacz cyfrowy
Przezroczysta pokrywa zbiornika na lód ułatwia sprawdzanie stanu zbiornika. Pod tym względem zdecydowanie przoduje Kristal XL ze swoją dosłownie ogromną, przezroczystą pokrywą.
Jeśli wybierzesz model z wyświetlaczem cyfrowym, możesz sprawdzić na nim ilość aktualnie dostępnego lodu. Tę opcję oferuje również Icemeister 2G.
Cyfrowe sterowanie niesie ze sobą również inne udogodnienia. Można ustawić ilość wytwarzanego lodu, zaplanować uruchomienie lub wyłączenie urządzenia oraz wybrać wielkość i kształt lodu. Na wyświetlaczu można również przełączać między kostkami a kruszonym lodem.
Aby mieć pewność, że kostkarka do lodu nie jest przeznaczona tylko na gorące miesiące i nie zajmuje niepotrzebnie miejsce w domu, poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących korzystania z kostkarki przez cały rok:
- Czy masz w domu kwiaty, których podlewanie jest skomplikowane? Do miski z wodą włóż kilka kostek lodu, które będą się stopniowo roztapiać. Roślina będzie pobierać wodę z miski, gdy będzie jej potrzebować. Nigdy nie należy jednak wkładać lodu bezpośrednio do doniczki. Roślina by zwiędła.
- Czy na dywanie od dłuższego czasu stoi krzesło lub szafka? Masz problem z „wydeptanym” włosiem dywan?. Odciśniętych śladów w dywanie można się pozbyć, roztapiając na nich kostkę lodu, a następnie czyszcząc dane miejsce.
- Lekarz przepisał Twojemu dziecku syrop, którego nie chce połknąć? Daj dziecku possać kostkę lodu na chwilę. Nie jest on zimniejszy niż porcja lodów, więc nie musisz się martwić, że się przeziębi. Lód przytępia smak, a w pewnym stopniu także węch i dziecko wypije syrop bez problemu.
- Czy w Twoim zlewie zalega warstwa tłuszczu, której nie możesz zmyć? Wyszoruj ją kostkami lodu, co spowoduje przyklejenie się tłuszczu do lodu. Resztę zabrudzeń wystarczy wyczyścić cytryną. Zlew będzie czysty szybko i bez chemii.
- Domowe dressingi mają wiele zalet w porównaniu z tymi ze sklepu. Domowe jednak mają jedną wadę. Nie są aż tak puszyste. Kostka lodu Ci pomoże. Wystarczy wrzucić ją do przygotowanego dressingu, docisnąć pokrywkę miseczki, dobrze wstrząsnąć i wyjąć kostkę lodu z dressingu. Voilà, puszysty dressing gotowy!
- • Podgrzewanie ryżu w kuchence mikrofalowej spowoduje jego wysuszenie. Umieść kostkę lodu na ryżu i podgrzej. Lód sprawi, że mikrofalówka zamieni się w saunę parową, a ryż będzie taki, jakbyś go dopiero co ugotował.