Wielki Przewodnik: noże kuchenne
Nie ma przepisu, w którym nie mogliby Ci pomóc. Noże kuchenne Czy znasz je? Czy używasz tego właściwego? I czy można o nie dbać tak, by służyły jak najdłużej? Nasz wielki przewodnik po świecie noży kuchennych odpowie na wszystkie Twoje pytania.
W artykule dowiesz się:
- Czy kształt i wielkość noża ma znaczenie?
- Co to jest nóż szefa kuchni?
- Czy noże kuchenne można myć w zmywarce?
- Jak często ostrzyć noże kuchenne?
- Czy klamka też jest ważna?
Wybór odpowiedniego noża ułatwia i przyspiesza pracę w kuchni. Odpowiedni rozmiar ostrza, typ ostrza lub kształt noża sprawi, że krojenie będzie przyjemnością lub męką. Przecież wystarczy pomyśleć o krojeniu miękkich serów, filetowaniu ryb, czy krojeniu kilkudniowego ciasta.
Jaki kształt i rodzaj noża wybrać?
Oferta typów noży jest bardzo szeroka i można natknąć się na naprawdę specyficzne noże przeznaczone tylko do jednego rodzaju krojenia. Dla Twojej wygody przygotowaliśmy listę tych najczęściej używanych i niezbędnych:
- Nóż szefa kuchni – to najczęściej spotykany typ noża, o którym można powiedzieć, że pełni rolę uniwersalnego pomocnika. Z jej pomocą można przeciąć niemal wszystko, a charakteryzuje się ona szerokim ostrzem. Jednak najbardziej nadaje się do krojenia owoców, warzyw czy ziół.
- Nóż do filetowania – kolejny uniwersalny wariant, który służy do wszystkiego. Jednak jego ostrze jest przystosowane do krojenia cieńszych kawałków mięsa lub ryb.
- Nóż do chleba – ten typ rozpoznasz od razu. Dzieje się tak dlatego, że jego ostrze jest ząbkowane i pomaga gładko przeciąć chrupiącą skórkę.
- Nóż do steków – jego zastosowanie jest wystarczająco przybliżone przez nazwę. Dzięki temu nadaje się do krojenia mięsa. I to nie tylko w jego przygotowaniu, ale także w konsumpcji. Doskonale tnie twarde kawałki mięsa dzięki małym ząbkom, które biegną przez całą długość ostrza lub przynajmniej w połowie jego długości. Jest on wąski i niezwykle ostry.
- Nóż do ciasta – w tym przypadku jest to naprawdę konkretny wariant, który jest poręcznym pomocnikiem przy pieczeniu. Jest długi i wąski.
Noże kuchenne szefów kuchni są święte
Królem noży kuchennych jest nóż szefa kuchni. Zasługuje na szczególną uwagę również dlatego, że jest uważany za nóż uniwersalny. Wyglądem przypomina zwykłe noże szefa kuchni, ale jest niezwykle ostry i nieco dłuższy – jego ostrze sięga od 18 do 30 centymetrów. Bez problemu kroi każdy rodzaj żywności i można go znaleźć również w zestawie Kitano 8.
Oprócz noża do chleba dostępne są również nóż do mięsa, nóż do obierania, nóż użytkowy i nożyczki. Ich ostrza wykonane są ze stali nierdzewnej. Jednocześnie otrzymujesz również bardzo praktyczny drewniany stojak, który uzupełnia kuchnię pod względem designu.
Zmywarka i noże kuchenne nie dogadują się zbyt dobrze
Oczywiście wybór odpowiednich noży do kuchni oznacza wybór sztuk wysokiej jakości. Należy jednak pamiętać, że nóż wysokiej jakości nie równa się nożowi niezniszczalnemu. Dlatego o noże należy również odpowiednio dbać. Owszem, to dodatkowy obowiązek, ale nagrodą jest długo służący, niezawodny pomocnik.
Podstawowa zasada to: Chociaż noże są uważane za przybory kuchenne, nigdy, naprawdę nigdy, nie myj wysokiej jakości noży kuchennych w zmywarce. Nie działa na nie ciśnienie ani wysoka temperatura. Dotyczy to zarówno ostrza jak i rękojeści. Noże po prostu nie nadają się do zmywarki.
Może zainteresują Cię: Wskazówki, jak jak najdłużej zachować świeżość owoców i warzyw
Nawet jeśli nikt tak naprawdę nie lubi myć naczyń, to ręczne mycie powszechnie używanych noży nie jest aż tak czasochłonne. Po umyciu noży należy je również natychmiast wysuszyć. Choć noże wykonywane są z wysokiej jakości stali, to nawet ona nie zawsze jest gwarancją, że nie zardzewieją. Ważne jest, aby nóż był przechowywany w suchym miejscu i dopiero wtedy odkładany do pochewki, uchwytu lub szuflady.
Na przykład, jeśli kroimy coś słonego, trzeba dokładnie umyć i osuszyć nóż, a następnie przez chwilę natrzeć ostrze kilkoma kroplami oleju. Należy jednak uważać, aby unikać konwencjonalnych olejów do gotowania. Zaopatrz się w olej przeznaczony specjalnie do metali lub noży
Noże kuchenne i ostrzenie? Nie przesadzaj
Ostrzenie noży nie jest niczym nowym i każdy musi to robić raz na jakiś czas. Dzięki temu nóż będzie ostry i pozbędziemy się rys na ostrzu. Jednak nóż powinien być ostrzony nie częściej niż dwa razy w roku, ponieważ tworzy się wtedy jakby nowa powierzchnia, a wraz z nią ostrzy się również stal. Można to zrobić na różne sposoby, za pomocą kamienia ściernego lub za pomocą szlifierki elektrycznej lub ręcznej.
Mogłeś pomyśleć, że nóż do chleba nie może być ostrzony ze względu na jego ząbkowanie. W rzeczywistości będzie. Istnieją specjalne kamienie i szlifierki elektryczne przeznaczone właśnie do tego rodzaju noży.
Jeśli szukamy pomocników na całe życie, warto rozejrzeć się za nożami ze stali damasceńskiej. Na przykład zestaw Kaito oferuje 67-warstwową stal i ma klasyfikację VG10. Dodatkowo noże posiadają rękojeść z drewna różanego, co czyni je naprawdę pięknymi egzemplarzami.
Rękojeść jest równie ważna jak ostrze
Zwróć również uwagę na uchwyt. Szczególnie jeśli jest wykonana z drewna. W takim przypadku należy je od czasu do czasu olejować, aby zapobiec pękaniu drewna. W przypadku plastiku lub innych materiałów konserwacja jest nieco łatwiejsza. Jednak przypominamy tutaj również, że noże po prostu nie nadają się do zmywarek.
Aby dobrze współpracować z nożem, powinien on mieć odpowiednią wagę i być wyważony. Waga to kwestia osobistych preferencji. Wyważenie noża jest jednak warunkiem uniwersalnym i oznacza, że ostrze i rękojeść muszą być równie ciężkie. Szybkim testem może być przyłożenie płaskiej strony noża do wyciągniętego palca w miejscu, gdzie ostrze “styka się” z rękojeścią. Jeśli nóż nie spada to jest prawidłowo wyważony.
Może zainteresują Cię: Wybierając klimatyzator? Doradzimy jak to zrobić
Przy okazji, ważną wskazówką przy wyborze noża jest też jakość połączenia rękojeści z ostrzem. Oprócz tego, że połączenie musi być solidne, nie powinno być żadnych szczelin. Powodem jest higiena. Takie nieścisłości są trudne do wyczyszczenia.
Nóż służy nie tylko do krojenia, ale jest też wielofunkcyjnym pomocnikiem przy wszelkiego rodzaju czynnościach. Używamy go do otwierania puszek, przetworów, wkręcania lub dokręcania śrub. Świetne zajęcia, dzięki którym noże nie ulegną deprecjacji, a zakup nowych zaczął natarczywie pukać do drzwi. Upewnij się więc, że naprawdę nożem kroisz tylko jedzenie. Podczas przebudowy domu używaj narzędzi przeznaczonych do tego celu.