
Klimatyzacja i zwierzęta: Jaka jest optymalna temperatura dla pupile?
Może Państwo już słyszeli, że nadmierne zmiany temperatury między wnętrzem a zewnętrzną przestrzenią nie sprzyjają zdrowiu. Jeżeli zewnętrzna temperatura jest 30°C, pomieszczenie powinno być ochłodzone maksymalnie o 6°C. W przeciwnym wypadku możemy łatwo zachorować z powodu z chłodnego płynącego powietrza. Nasze pupili domowe to mają tak samo, chociaż w ich przypadku musimy wziąć pod uwagę kilku czynników. Jaki to są?

Każde zwierzę wytrzyma inną temperaturę
Małe psy i koty nie potrafią utrzymać wystarczające ciepło, zwłaszcza na otwartych przestrzeniach oraz w większych pomieszczeniach. Natomiast, więksi pupile mają większą warstwę izolacyjną a są zdolni dostosować się do temperatury zewnętrznej bez większych problemów. Ważną rolę odgrywa rodzaj i grubość sierści. Koty oraz psy z grubą i długą sierścią poradzą sobie z niższymi temperaturami, natomiast zwierzęta z krótszą sierścią potrzebują więcej ciepła. Państwo to sobie mogą wyobrazić na przykładzie ubrania ̶ w płaszczu nam będzie ciepło, w koszulce zimno.

Kolejnym czynnikiem jest stan zdrowotny zwierzęcia. W przypadku obniżonej odporności pupil nie powinien być w przestrzeni z klimatyzacją, ponieważ grozi przeziębienie. Podobnym faktorem jest wiek ̶ starsze zwierzęta nie potrafią utrzymywać ciepło w organizmie w takiej mierze, niż te młodsze. Niech Państwo uważają także na małe zwierzęta, zaś te nie są przygotowane do zmian temperatury.
Jaką temperaturę ustawić?
Chociaż wyżej omówiliśmy kilka czynników, które mają wpływ na optymalną temperaturę dla konkretnego zwierzęcia, istnieje granica, która powinna zostać nietknięta. Podczas gorących letnich dni granica dla psów stanowi 20°C, dla kotów 23°C. Zimą można dodać w przypadku psów 1- 2 stopnie, w przypadku kotów temperatura może być 26-27°C.