Włoska pizza

Czy pizza naprawdę powstała we Włoszech?

Pizza jest dosłownie podstawą gastronomii. Ze względu na swój geniusz, prostotę, ale przede wszystkim popularność. Skąd tak naprawdę pochodzi i ile jej się piecze w restauracjach?

Niewiele typów posiłków ma tak mocną pozycję w społeczeństwie jak pizza. Słysząc słowo pizza, każdy od razu myśli o gorących kamiennych piecach i słonecznej Italii. I rzeczywiście, protoplastem dzisiejszej pizzy jest europejski “pantofelek”. Wcześniej jednak pizza przybierała zupełnie inną formę.

Pizza to dzieło Greków i Rzymian

Już ponad sześć tysięcy lat temu Grecy i Rzymianie postanowili zacząć przygotowywać dania mączne. Z pewnością, z dzisiejszego punktu widzenia, były to początkowo prymitywne placki. Wszystko jednak zmieniło się wraz z pojawieniem się wypełnionych “ciastek”. Do placków zaczęto dodawać zioła, sól morską, a nawet oliwki, ser i cebulę. Jednak nadal nie była to pizza, którą znamy dzisiaj.

pizza zbliża ludzi
źródło: shutterstock.com

Do takiej formy doprowadzili ją dopiero ubodzy neapolitańscy chłopi, dla których stała się absolutną podstawą w przygotowaniu pomidorów. A właśnie pomidory były siłą napędową odrodzenia wcześniej nieciekawego i nudnego włoskiego placka. Później wszystko zaczęło się szybko zmieniać.

Królewska Margherita

Pierwsza na świecie pizzeria powstała w Neapolu w 1738 roku i choć początkowo stroniła od niej szlachta, nie trwało to długo. Wręcz przeciwnie, dwór królewski kazał wybudować swój własny piec, aby nie stracić tego przysmaku.

Może zainteresuje Cię: Czosnek jest nie tylko wyrazisty, ale przede wszystkim zdrowy

Wraz z rosnącym apetytem na odkrywanie nieznanego, w ofercie zaczęły pojawiać się nowe rodzaje pizzy. Margherita, stworzona w 1889 roku, jest uważana za matkę wszystkich pizz. Wywodzi się jako danie dla włoskiej pary królewskiej, którego symbolem jest włoski trójkolor złożony z zielonej bazylii, białej mozzarelli i czerwonej bazy pomidorowej. Szef kuchni Esposito tak bardzo docenił zadowolenie królewskiej pary, że nazwał swoje nowe odkrycie imieniem królowej – Margherita.

Pizza poleciała nawet w kosmos

O popularności pizzy w dzisiejszych czasach najlepiej mówią liczby. W rzeczywistości aż 17% światowych restauracji i fast foodów włączyło pizzę do swojego podstawowego menu. Nic dziwnego, że rocznie na świecie zjada się ponad 5 miliardów pizz, a liczba ta stale rośnie. I to nie tylko na ziemi, w 2001 roku udało się również skosztować pizzy Peperoni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Domowa pizza? Dlaczego nie?!

Zrób w domu pizzę jak w włoskiej pizzerii? to nie musi być takie trudne! Wszystko czego potrzebujesz to odpowiedni piec do pizzy i właściwy przepis. Z naszej biblioteki przepisów wybraliśmy te, które Wam w tym pomogą.