Czym jest filtr węglowy do okapu
Musisz poznać swój filtr węglowy, ponieważ jest on ważnym elementem okapów kuchennych. Filtr pochłania zapachy i parę wodną. Jest to szczególnie ważne dla Ciebie, jeżeli posiadasz okap kuchenny bez komina.
Filtr węglowy w okapie kuchennym to dysk lub wkład, który zawiera węgiel aktywny. Przeznaczony jest specjalnie dla tych okapów, które nie mają możliwości bezpośredniego odprowadzenia powietrza przez komin. Działa zatem na zasadzie recyrkulacji powietrza. Filtry przeważnie nie są przeznaczone do mycia, więc trzeba je wymieniać we właściwym czasie. Oczywiście częstotliwość wymiany zależy również od tego, jak często gotujesz.
W większości przypadków zaleca się wymianę filtra węglowego w okapie co 3 do 12 miesięcy. O tym, że nadszedł czas na zmianę, można poznać po zapachach, które pozostają w kuchni po gotowaniu. Niektóre okapy kuchenne są wyposażone we wskaźnik wymiany filtra. Jeżeli masz taki okap, pamiętaj, aby nie ignorować wskaźnika. Należy zaznaczyć, że filtr ten nie zmienia temperatury powietrza wylotowego.
Wybieraj nowy filtr węglowy do okapu kuchennego zgodnie z instrukcją
Na rynku jest ogromna różnorodność filtrów węglowych i tak naprawdę nie ma prawie żadnej unifikacji w tym segmencie. Dlatego najcenniejszą radą jest wybór nowego filtra węglowego do okapu u jego producenta. W instrukcji okapu kuchennego znajdziesz dokładne wymiary i rodzaj filtra. W przypadku konieczności zakupu filtra od innego producenta, najważniejsze jest przestrzeganie prawidłowych wymiarów.
Może Cię zainteresować: Przegląd wentylatorów – który wybrać?
W przypadku, gdy znajdziesz filtr, który jest wykonany z innego materiału niż Twój oryginalny, nie musisz się martwić, że będzie on mniej wydajny. Należy jednak pamiętać o wpływie estetycznym, jaki taki filtr będzie miał na Twój okap kuchenny.
Nie daj się zaskoczyć filtrowi tłuszczu
Wymiana filtra nie jest trudna. Nie ma jednak uniwersalnego poradnika, jak wymienić filtr. Najlepszą radą jest postępowanie zgodnie z procedurą zawartą w instrukcji urządzenia. Przy pierwszym “demontażu” okapu kuchennego może pojawić się zaskoczenie, że znajdziesz więcej filtrów. W rzeczywistości filtr tłuszczowy jest zawsze umieszczany przed każdym filtrem węglowym.
Filtry te umieszczane są przed węglowymi, aby pozbyć się z powietrza tłuszczu i zanieczyszczeń. Z punktu widzenia konserwacji są one niezwykle praktyczne. Są zmywalne, dzięki czemu nie wymagają częstej wymiany. Niektóre można nawet myć w zmywarce, co pozwala zaoszczędzić czas i energię.
Jeżeli zaniedbasz czyszczenie filtrów, oprócz znacznego obniżenia komfortu pracy w kuchni, grozi Ci pożar. Nawet nie jest to skrajny przypadek, większość ekspertów zgadza się, że ryzyko pożaru jest bardzo wysokie.
Przy wyborze okapu kuchennego pomyśl o filtrze węglowym do okapu kuchennego
Jeżeli chcesz kupić okap kuchenny, oprócz mocy, wielkości i konstrukcji zwróć uwagę na dostępne filtry. Możesz sięgnąć np. po model Laurel, który posiada zarówno zmywalny filtr tłuszczowy, jak i węglowy. Można nawet wybrać jeden z dwóch rozmiarów – 60 lub 90 centymetrów. Dostępne są także dwa kolory – delikatna biel i nowoczesna czerń.
W przypadku okapów wyspowych dobrym wyborem jest okap Baretta o nowoczesnym, owalnym kształcie. Okap ten dostępny jest w aż czterech kolorach – białym, srebrnym, czarnym matowym oraz miedzianym. Nadaje się również do dużych kuchni, dzięki możliwości pochłaniania do 650 m³/h powietrza. Oczywiście dostępny jest też aluminiowy zmywalny filtr do tłuszczu i brudu, a także filtr z węglem aktywnym, który pozbywa się wszelkich zapachów z dużą mocą.