Jak przyśpieszyć gotowanie

Jak przyspieszyć gotowanie? Potrzebujesz tylko kilku sztuczek

Niezależnie od tego, czy kochasz gotowanie, czy je przeklinasz, spodobają ci się te wskazówki, które przyspieszą gotowanie. Jedna grupa może załatwić więcej, druga może przeznaczyć zaoszczędzony czas na zrobienie czegoś innego. Wystarczy czajnik, ostry nóż lub soda oczyszczona. 

Nie tylko rozpaczliwe sytuacje wymagają skutecznych rozwiązań. Pospieszne czasy wymagają jeszcze szybszego gotowania. Nikt nie chce spędzić swojej młodości mieszkając wiecznie w kuchni. Szczególnie nie w okresie letnim. Jeśli więc szukasz kilku przydatnych wskazówek, które jeszcze bardziej przyspieszą Twoje gotowanie, znaleźliśmy dla Ciebie kilka.

Czajnik – najlepszy przyjaciel gotowania

Czy to makaron, czy ziemniaki, użycie na nich wrzątku z czajnika to najskuteczniejszy sposób, by jeszcze bardziej przyspieszyć ich przygotowanie. Choć wszelkiego rodzaju makarony już same w sobie są “quickie”, w ten sposób można jeszcze bardziej skrócić czas przygotowania. I odwrotnie, z ziemniakami to czasem może być naprawdę niekończąca się historia. Jeśli jednak wcześniej przykryjemy je wrzątkiem, ich czas gotowania skróci się prawie o połowę.

Twarde masło – największy wróg

Jak przyspieszyć gotowanie? Do masła można też użyć obieraczki do warzyw.
źródło: shutterstock.com

Jeśli potrzebujesz szybko roztopić masło, ale zapomniałeś wyjąć je z lodówki na czas, by zmiękło, nie rozpaczaj. Jest kilka sposobów, dzięki którym ten niekorzystny scenariusz można jeszcze odwrócić. Jednym z nich jest oczywiście krojenie masła na mniejsze kawałki. Można jednak zetrzeć ją również na tarce lub obieraczce do warzyw. I na koniec warto też zwrócić uwagę na sposób, w jaki wkładamy masło do torebki i zanurzamy je np. w ciepłej wodzie.

Jak przyśpieszyć gotowanie masła?

Może zainteresują Cię: Stwórz doskonałe menu za pomocą frytownicy

Tak, nawet gotowanie mięsa można przyspieszyć, choć nie jest to tak szybkie jak gotowanie makaronu. Jeśli jednak nie masz ochoty stać nad kuchenką przez pół dnia, spróbuj zostawić pracę szybkowarowi. Oszczędzasz sobie nie tylko czas, ale także wysiłek i energię, ponieważ szybkowary, dzięki różnym funkcjom, są bardzo samodzielne.

Rośliny strączkowe, które przerażają

Jeśli zapomniałeś namoczyć fasolę w wodzie przed gotowaniem, nie musisz od razu rezygnować z jej jedzenia. Na ten problem też jest sprytne rozwiązanie. Do garnka, w którym gotujesz fasolę, dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej. Nie dość, że zmięknie bez długiego przebywania w wodzie, to jeszcze przyspieszy jej przygotowanie.