
Wskazówki, jak jak najdłużej zachować świeżość owoców i warzyw
Musiało Ci się to przytrafić wiele razy, że odkryłeś zgniłe lub spleśniałe owoce czy warzywa. I nawet jeśli miałeś je w lodówce czy piwnicy, wytrzymywały tylko kilka dni. Nie zawsze winna jest tylko temperatura czy jakość żywności. Dużą rolę odgrywają inne czynniki, na które można mieć wpływ. Jak więc zachować świeżość owoców i warzyw przez dłuższy czas?
Podstawowa zasada – nie myć

Oczywiście, każdy lubi czystość. I to nie tylko to co widać “na oko”. Dlatego naturalnym wydaje się mycie żywności przed włożeniem jej do lodówki. Jednak właśnie to wytworzy podatny grunt do gnicia. Jeśli warzywa i owoce są zbyt brudne (lub mokre), przetrzyj je suchą szmatką
Lodówka i piwnica (nie) zawsze są dobrym wyborem
Choć może się wydawać, że w zimnie wszystko zawsze pozostanie świeże, jest wręcz przeciwnie. Istnieją produkty, którym nie sprzyjają niskie temperatury przez co tracą swoją jakość, smak i świeżość. Obowiązuje to zwłaszcza dla ogórka, papryki i pomidora. Najlepiej pozostawić je w misce na blacie kuchennym, aby uniknąć zmiany ich konsystencji. Nikt nie ma smaku na “gumowatą” sałatkę warzywną.
Kolejną ważną zasadą w przepadzie lodówek jest świeżość żywności. Jeśli żywność jest niedojrzała, nie należy jej przetrzymywać w lodówce – nie dojrzeje, lecz zgnije
Nie bój się ciemności

W przypadku cebuli i czosnku, nie można zrobić nic lepszego niż przechowywać je w chłodniejszym, ale przede wszystkim ciemnym miejscu. Dotyczy to również ziemniaków. Należy jednak zapewnić wystarczający dopływ powietrza. Jeśli nie masz takiej przestrzeni w swoim domu, sięgnij po praktyczne pudełka, takie jak Georgia, zestaw trzech pojemników.
Wymagające owoce leśne
Świeżość truskawek, malin czy jagód to odwieczny problem. Czasami może się wydawać, że kiedy wyjmujesz je prosto z torby, będą się już psuły. W tym przypadku również przynosimy jedno rozwiązanie. Wymieszaj ocet z wodą i umyj w niej owoce. Opóźni to na jakiś czas tworzenie się pleśni oraz jednocześnie umyje owoce.