Herbata jest zdrowa i oferuje przyjemność
Rozbudzi, nakręci, pozytywnie wpływa na zdrowie, a na koniec jest również przyjemnością. Herbata to roślina, która liczy sobie kilka tysiącleci. Czy orientujesz się w niej i wiesz, jak ją prawidłowo przygotować?
Herbata jest tak normalną częścią naszego życia, że nawet nie zwracamy na nią większej uwagi. Nawet jeśli nie pijesz jej w ogóle, to przynajmniej ze szkolnych czasów masz z niej doświadczenie. Duży garnek pełen herbaty, cukru, czasem nawet cytryny, to był kiedyś standard w szkolnych stołówkach.
Może zainteresuje Cię: Jak dbać o nawodnienie młodzieży szkolnej?
Bardziej wyrafinowane picie polega jednak na czymś innym. Zostań mistrzem w przygotowywaniu tego napoju i zafunduj sobie oraz swoim bliskim doznania o wybornym smaku i aromacie. Trzeba tylko znać podstawowe zasady dotyczące temperatury i zaparzania.
Oczywiście wszystko zależy również od rodzaju herbaty. Choć herbata pochodzi z chińskiego krzewu herbacianego, różnica polega na tym, kiedy zbiera się liście herbaty, jak się je suszy i jakiej poddaje obróbce. Serwowanie jest później kwestią gustu. Warto jednak unikać miedzianych naczyń. Idealnie sprawdzi się szkło czy porcelana.
Jak długo parzy się herbatę?
Czas parzenia jest kluczowy w przygotowaniu i różni się w zależności od rodzaju herbaty. Jeśli kupujesz herbatę w torebkach, czas jest zwykle podany na opakowaniu. Ale co z herbatami sypkimi?
- Biały: w tym przypadku szczególnie ważny jest czas zaparzania. Jeśli przekroczysz trzy minuty, herbata zrobi się gorzka.
- Czarna: Czas ługowania czarnej herbaty zależy od jej rodzaju, przy czym zwykłym herbatom zajmuje to około dwóch minut. Dla silnych indyjskich nawet do pięciu minut.
- Zielony: tutaj czas mieści się w zakresie od 1 do 3 minut, w zależności od gustu i preferencji. Liście zielonej herbaty można nawet zaparzać wielokrotnie, maksymalnie jednak do czterech razy. Wydłuża się jednak czas kolejnego zaparzania.
Herbaty sypkie zna każdy smakosz, który lubi delektować się tymi gorącymi napojami w większych ilościach. Praktyczne ekspresy do herbaty, takie jak ekspres Tealicious, pozwalają zaoszczędzić wiele wysiłku przy ich zaparzaniu. Wyczarowują naprawdę delikatną herbatę, a do tego można łatwo ustawić temperaturę i czas parzenia, a jeśli zapomnimy, to herbata nie straci swoich walorów.
Właściwa temperatura zaparzania?
Każdy rodzaj herbaty powinien być parzony w określonej temperaturze. Dzięki temu herbata uwolni swój identyczny smak, aromat oraz wszystkie witaminy, minerały i inne zdrowotne substancje.
W przypadku białej herbaty temperatura wody powinna wynosić 70 stopni. Jest to herbata o największej liczbie antyoksydantów, które najlepiej uwalniają się w tej właśnie temperaturze. Czarną herbatę zalewamy wodą o temperaturze 100 stopni. W zależności od rodzaju zielonej herbaty, zalej ją wodą o temperaturze od 60 do 80 stopni.
Bądź in i ciesz się kwitnącą herbatą
Nowością, na którą można się natknąć są herbaty kwitnące. Są to najczęściej kulki z liści herbaty, w które zawinięte są różne rośliny. Na przykład jaśmin, hibiskus czy lilia. Jak prawidłowo przygotować taką herbatę dowiesz się z jej opakowania.
Co ciekawe, herbaty kwitnące nadają się również do przygotowania większych objętości. Na przykład z jednego kwiatu można zaparzyć aż 2,5 litra herbaty. Kwiat można użyć też wielokrotnie.