Nowoczesna kuchnia to także sprytne sztuczki

Nowoczesna kuchnia nie potrzebuje chemii

Chlor, środek dezynfekujący czy alkohol to częste i doskonałe środki podczas sprzątania kuchni. Jednak nowoczesna kuchnia może się bez nich obejść. Tradycyjne środki czyszczące podrażniają drogi oddechowe czy skórę, a także uszkadzają powierzchnie. Warto spróbować inaczej!

Sprzątanie kuchni i pomocy kuchennych w sposób przyjazny dla środowiska nie musi oznaczać kupowania produktów z napisem EKO na opakowaniu. Wypróbuj to, co masz w domu. Czysta, pozbawiona chemii kuchnia to żaden problem, wystarczy pamiętać o kilku drobnych trikach.

Cytryna nie tylko do herbaty

Jeśli martwisz się o osad w garnkach, w piekarniku, mikrofalówce czy na kranie, sięgnij po cytrynę lub kwasek cytronowy. W przypadku cytryny należy również zastosować sodę oczyszczoną. Jeśli używasz kwasku do odkamieniania, nie musisz dodawać nic więcej. Pozostaw go na zabrudzonej powierzchni na kilka minut, a następnie zetrzyj brud namoczoną gąbką.

Może zainteresuje Cię: Jak przyspieszyć gotowanie? Potrzebujesz tylko kilku sztuczek

Jednak sama cytryna ma również dodatkowe zastosowania. Jeśli połączysz ją z odrobiną soli, możesz pozbyć się brudu na marmurowych powierzchniach. Owoc ten również szczególnie dobrze wiąże zapachy, więc jeśli włożysz kawałek do lodówki, pozbędziesz się niechcianych zapachów.

Kolejnym świetnym radą jest mycie kuchenki mikrofalowej. Do miski wlewamy wodę i wkładamy do niej połówkę cytryny. Wkładamy miskę do mikrofalówki i ustawiamy ją na najwyższą moc. Czas zależy od stopnia zabrudzenia – należy pozostawić ją na 2 do 10 minut. Po zakończeniu wystarczy przetrzeć mikrofalówkę wilgotną ściereczką.

Nowoczesna kuchnia ma swój sposób ze sodą

Soda to świetny pomocnik podczas sprzątania kuchni
źródło: shutterstock.com

W przypadku sody oczyszczonej, na pewno czytałeś już o wszystkich możliwych efektach, które oferuje. Nie tylko w domowej kosmetyce, ale również w pracach domowych może być bardzo przydatna. Wymieszaj dwie łyżeczki sody oczyszczonej z łyżeczką oleju i nałóż tę mieszankę na sprzęt lub na garnki. Soda wyeliminuje zanieczyszczenia, olej pomoże im błyszczeć. Później wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką.

Ocet jako środek (nie)aromatyzujący

Ocet jest również bardzo popularny w kuchni. I to nie tylko jako przyprawa do różnych potraw. Pomaga bardzo skutecznie dezynfekować wszystkie powierzchnie i skutecznie niszczyć bakterie. Jest również doskonałym pochłaniaczem zapachów. A jeśli martwisz się o smugi na szybie, nie bój się po niego sięgnąć. Jest bowiem doskonałym pomocnikiem przy odtłuszczaniu i polerowaniu powierzchni szklanych.

Dodaj komentarz