Ostereier natürlich färben: Ostereier werden im Karton mit Blumen-Deko gezeigt

Naturalne barwienie jaj wielkanocnych

Dla większości ludzi farbowanie pisanek jest tak samo częścią Wielkanocy, jak pieczenie ciasteczek jest częścią Adwentu. Niezależnie od tego, czy szukacie ich w ogrodzie, jako część wielkanocnego obiadu, czy też czekają na Was w przytulnym wielkanocnym gniazdku: w tym roku farbujemy nasze pisanki naturalnymi barwnikami.

Czy zawsze kupowałeś palety kolorów w supermarkecie? Naturalne i żywe kolory są łatwe do wykonania samodzielnie – i zazwyczaj można jeszcze przetworzyć składniki. Świetnie, prawda? W naszym małym poradniku znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby Twoja Wielkanoc była jeszcze bardziej kolorowa!

  1. Porady i ogólne wskazówki z wyprzedzeniem: jak skutecznie farbować jajka wielkanocne
  2. Który pokarm daje jaki kolor? Nasza prosta lista
  3. Instrukcja: jak naturalnie farbować jajka wielkanocne
  4. Monochromatyczność jest zbyt nudna? Porady i wskazówki dotyczące wzorzystych jaj wielkanocnych

Porady i ogólne wskazówki z wyprzedzeniem: jak skutecznie farbować jajka wielkanocne

Zanim wszystko stanie się naprawdę kolorowe, zebraliśmy kilka wskazówek i podpowiedzi, które sprawią, że naturalne barwienie jajek wielkanocnych stanie się proste. Dzięki temu można doskonale przygotować się do farbowania, a po nim nie będzie problemów z resztkami farby czy innymi wypadkami.

  • Farbując jajka naturalnymi barwnikami, można użyć białych i brązowych jajek. Przy białych jajkach kolory są jaśniejsze i bardziej żywe. Brązowe jaja mają tendencję do tworzenia ciemnych i stonowanych tonów. Eksperymentowanie to i tak świetna zabawa!
  • Kupując jajka, w miarę możliwości zwracaj uwagę na ich pochodzenie: jajka od kur z wolnego wybiegu mają zwykle bardziej stabilną skorupkę. Dzięki temu idealnie nadają się do farbowania.
  • Aby jajka dobrze złapały kolor, można zrobić skorupkę szorstką używając odrobiny octu (wystarczy zwykły ocet stołowy). Wystarczy dodać łyżkę stołową do wrzącej wody lub natrzeć jajka octem przed włożeniem ich do kąpieli kolorowej.
  • Jeśli to możliwe, użyj starszego garnka emaliowanego do farbowania jaj lub gotowania farb. Niektóre kolory mogą być dość intensywne i pozostawiać ślady.
  • Pozwól jajkom stać w temperaturze pokojowej przez kilka godzin przed gotowaniem. W ten sposób jest znacznie większa szansa, że jajka nie popękają, a nawet nie pękną podczas gotowania. Nie należy nakłuwać jaj przed gotowaniem. W końcu chcesz, aby Twoje jajka miały jak najbardziej równomierny i nieskazitelny kolor.
  • Jeśli skorupka jest nienaruszona, kolorowe pisanki będą przechowywane w lodówce do dwóch tygodni.
  • Tak więc, to był całkiem spory wkład na początek. Z tymi wszystkimi sztuczkami, naprawdę nie powinieneś się pomylić z pisankami w tym roku. Teraz przechodzimy do ekscytującej części. Kolory!

Który pokarm daje jaki kolor? Nasza prosta lista

Pokazane są pokarmy do naturalnego barwienia jaj wielkanocnych.

Let’s make it bunt! Zanim zaczniesz przygotowywać kolory, w tej części wyjaśnimy, które pokarmy są najlepsze do naturalnego barwienia jaj wielkanocnych, gdzie je zdobyć i jakie kolory dają.

Czerwone: buraki, czerwone i białe jadalne skórki cebuli
Żółty: kurkuma, szafran, marchewka
Zielone: szpinak, herbata mate, pietruszka
Niebieski: czerwona kapusta
Fioletowy: borówki lub sok z borówki czarnej i sok z czarnego bzu
Brązowy: kawa lub czarna herbata

Wszystkie te składniki możesz wykorzystać na świeżo do zrobienia bulionu koloryzującego, w którym później zabarwisz jajka. Dobrze wiedzieć: W dobrze zaopatrzonych sklepach ekologicznych lub aptekach można kupić np. buraki, kurkumę i szpinak w postaci gotowych proszków. Ale świeże składniki też mają swoje zalety: z ugotowanej czerwonej kapusty czy szpinaku można zrobić smaczny obiad lub kolację.

Mała dodatkowa wskazówka: Możesz łatwo zmienić niektóre kolory za pomocą domowego triku. Jeśli dodamy np. łyżkę sody lub łyżkę octu, niebieski kolor czerwonej kapusty zmieni się na pastelową zieleń lub jasny ciemny niebieski. Zasada jest taka: eksperymentuj trochę i niech jedno jajko nie wygląda jak drugie!

Zasady: właściwe ilości dla Twoich kolorów

Zastanawiasz się ile składników potrzebujesz, aby uzyskać piękne i żywe kolory na swoich pisankach? Jest na to prosta zasada:

  • Potrzebujesz co najmniej 100 g świeżych składników lub około 3 filiżanek na 1 litr wody.
  • Z proszków, herbatek czy ziół zazwyczaj wystarczy 30 g na 1 litr wody, aby uzyskać mocno zabarwiony wywar.
  • Jeśli pracujesz z sokami (takimi jak sok z czarnego bzu), powinieneś upewnić się, że sok jest 100% sokiem macierzystym i przygotować proporcje mieszania pół litra soku i takiej samej ilości wody.

Nasza lista zakupów: co jest potrzebne do farbowania jaj

Więc teraz: Przygotuj wszystkie składniki, może zrób zakupy i jesteś gotowy do pracy. Aby mieć pewność, że o niczym nie zapomnisz, mamy dla Ciebie listę wszystkich rzeczy potrzebnych do naturalnego barwienia jaj wielkanocnych:

Instrukcja: jak prawidłowo farbować jajka

Teraz możesz zacząć pracować. Czy masz już gotowe wszystkie składniki? Wtedy jesteśmy gotowi do startu. Najlepsze jest to, że farbowanie pisanek jest bardzo proste. Aby było to jak najbardziej zrozumiałe, mamy dla Was prosty przewodnik:

  1. Aby przygotować kolorowy wywar, należy doprowadzić składniki dla każdego koloru do wrzenia z wodą w rondlu, a następnie gotować na wolnym ogniu przez około 30 minut.
  2. W tym samym czasie w osobnym garnku można ugotować jajka na twardo. W zależności od wielkości jaj, 10-12 minut w zupełności wystarczy.
  3. Odcedzić składniki z kolorowej zalewy. Pozwól, aby zarówno jajka, jak i farba nieco ostygły, a następnie włóż je do farby. Jajka powinny być całkowicie przykryte i nie dotykać się. Aby wynik był jak najbardziej wyrównany, można je trochę pomieszać tu i ówdzie.
  4. Teraz zalewaj jajka od około 30 minut do kilku godzin, w zależności od tego, jaki kolor najbardziej Ci odpowiada. Jeśli każdemu jajku nadasz inny kolor, otrzymasz niezwykle barwne gniazdko wielkanocne.
  5. Kiedy będziesz zadowolony z koloru jajka, wyjmij je z wywaru z barwnikiem za pomocą chochli do zupy lub pieńka i pozwól mu wyschnąć na papierze kuchennym.
  6. Powtórz ten proces z tyloma kolorami, ile chcesz. Im więcej kolorów tym lepiej!

Monochromatyczność jest zbyt nudna? Wskazówki i porady dotyczące wzorzystej przestrzeni bez przerw — pisanki

Wzorzyste pisanki są wyeksponowane w wielkanocnym gnieździe.

Oczywiście oprócz urozmaiconej palety barw, można tworzyć także inne warianty pisanek. Aby tegoroczna Wielkanoc była jeszcze bardziej kolorowa, w ostatnim rozdziale naszego poradnika mamy dla Was kilka metod na dodanie wspaniałych wzorów do Waszych pisanek. Bądźcie kreatywni!

Metoda ryżowa

Dzięki tej metodzie otrzymujemy pisanki z ekscytującym i niepowtarzalnym marmurkowaniem. Potrzebny będzie shaker (lub pusty wysoki tygiel po jogurcie z pokrywką), 2 łyżki soli i kilka kropel ulubionego naturalnego barwnika do jajek. W słoiku umieścić ryż, kolor i ugotowane jajko, zamknąć pokrywkę i potrząsnąć najmocniej jak się da – tak, aby wszystko było dobrze wymieszane, ale nie za mocno, żeby jajko się rozbiło. W efekcie otrzymujemy pięknie nakrapiane jajko, które z pewnością będzie się wyróżniać w wielkanocnym gniazdku.

Metoda soku z cytryny

Tą metodą można dodać do jajek kropki, paski lub inne piękne wzory. Wszystko czego potrzebujesz to przygotowane farbowane jajko, wacik i trochę soku z cytryny. Zanurz wacik w soku z cytryny i użyj go jako ołówka do jajka. Kwas zawarty w soku z cytryny usunie wierzchnią warstwę farby i odsłoni Twoje kreatywne projekty!

Metoda owijania

Dzięki tej metodzie Twoje pisanki zyskają wspaniały wzór opakowania. Wystarczy wziąć gumki lub nitkę i zawiązać je wokół środka jajka. Następnie umieść go na barwniku w sposób opisany powyżej, pozwól mu wyschnąć i ostrożnie usuń wstążki. Już teraz widać ekscytujący wzór plątaniny.

Metoda naklejania

Jeśli chcesz również przedstawić małe powiedzenia, kształty lub inne rzeczy na swoich pisankach, ta metoda jest idealna dla Ciebie. Oprócz jajka, którego jeszcze nie pokolorowaliście, potrzebujecie naklejek z literkami lub innych rzeczy do przyklejenia na jajku. Twoja kreatywność jest potrzebna także tutaj. Jeśli nie masz żadnych naklejek, możesz również wziąć małe liście lub kwiaty, umieścić je na jajku i owinąć nylonową pończochę wokół nich, aby je zabezpieczyć. Metoda jest wtedy podobna do metody oklejania: pokoloruj, wysusz, usuń naklejki i masz niepowtarzalne kreacje!

I to wszystko z naszego małego przewodnika po naturalnym farbowaniu jaj wielkanocnych. Życzymy Wam dobrej zabawy przy ich tworzeniu i naśladowaniu oraz życzymy wspaniałych Świąt Wielkanocnych. Przy okazji: jeśli chcecie, aby w tym roku na stole znalazło się coś więcej niż tylko pisanki, polecamy nasz przewodnik po wielkanocnym brunchu lub nasze liczne słodkie i wytrawne przepisy wielkanocne! Zobacz. Mamy też odpowiednie produkty do przygotowania każdego wielkanocnego posiłku – wystarczy spojrzeć na nasze wielkanocne menu.

Written by:

Svenja lubi skupiać się na najdrobniejszych szczegółach w kuchni. Od przekąsek i szybkich przepisów aż po wielodaniowe menu testuje wszystko, aby było idealne.