Frühjahrsputz: So macht es Spaß

Uprość swoje wiosenne porządki: mamy wskazówki i triki, które pozwolą Ci się nimi cieszyć

Wiosna jest tutaj, a wraz z nią wiosenne porządki, czy jesteś gotowy? Ta pora roku to święto otwartych okien, świeżego powietrza i chęci zrobienia czegoś. Dla wielu jest to również jedyny czas w roku, kiedy są w nastroju do sprzątania i reorganizacji swoich domów. Zebraliśmy kilka wskazówek i trików, które pomogą Ci uzyskać jak najwięcej z wiosennych porządków. Wybraliśmy też porady dotyczące konkretnych pomocy. Jeśli uważasz, że lista kontrolna jest pomocna podczas sprzątania, to my ją dla Ciebie przygotowaliśmy. Czeka na to, byś ją pobrał.

Treść artykułu

Dlaczego wiosenne porządki są ważne?

Jak się skutecznie przygotować

Pomocniki ułatwiające sprzątanie

Jak skutecznie posprzątać cały dom

Rodzinne sprzątanie? 

Lista kontrolna wiosennych porządków: pokój po pokoju

Poczujesz się lepiej

Dlaczego wiosenne porządki są ważne?

Wiosenne porządki mają znacznie większy wpływ na nasze życie niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim to czystość jest ważna dla zdrowia. Regularne czyszczenie i sprzątanie przedłuża również żywotność wnętrza domu lub mieszkania. Ostatni, ale nie najmniej, dobrze zorganizowany dom wolny od bałaganu ma pozytywny wpływ na twoje zdrowie psychiczne.

Dlaczego jest takie zamieszanie wokół wiosennych porządków? Bo to duży, kapitalny remont, podczas którego naprawdę należy zwrócić uwagę na każdy kąt swojego domu. Posegreguj szafki, szuflady, półki, odkurz, może nawet napraw drobne otarcia. Z pewnością pomocne będzie spisanie listy tego, co trzeba zrobić.

Po wiosennych porządkach poczujesz się lepiej. Na pewno zrobiłeś coś dla siebie, swojej rodziny i gospodarstwa domowego, twoje otoczenie jest nagle jaśniejsze, pachnie lepiej i może w końcu zrobiłeś tę drobną reorganizację, którą miałeś na myśli od tak dawna.

Jak się skutecznie przygotować

Porządki przed wiosennymi porządkami

Posprzątaj, zanim zaczniesz sprzątać: Przejdź przez cały swój dom i zastanów się, co wymaga większej uwagi podczas sprzątania, które pudełka czy szafki trzeba posortować, które przestrzenie magazynowe po prostu trzeba uporządkować. Nie wahaj się wyrzucić lub oddać niechcianych przedmiotów. Dobrze jest pamiętać, że mniej znaczy czasem więcej.

Jeśli wyrzucone przedmioty nadal nadają się do użytku, możesz je przekazać znajomym lub organizacji charytatywnej. Zgodnie z ideą Zero Waste, nie wszystko musi trafiać bezpośrednio do odpadów.

Pomocniki ułatwiające sprzątanie

Co będzie potrzebne do wiosennych porządków? Jeśli chodzi o środki czystości, nie trzeba przesadzać. Polecamy:

środek do czyszczenia szyb,

uniwersalny środek czyszczący,

higieniczny środek czyszczący,

środek do usuwania kamienia z armatury i łazienki,

Środek czyszczący do tapicerki, zasłon itp.

Jeśli masz specjalne podłogi lub meble, możesz oczywiście dodać do tej listy specjalne środki czyszczące. Ale z tymi pięcioma można w zasadzie wyczyścić każdą powierzchnię i każde pomieszczenie.

Dodatkowo, oto mała lista pomocy w sprzątaniu, które prawdopodobnie masz już w domu:

gąbki,

ściereczka do czyszczenia,

ściereczka do polerowania,

mop podłogowy,

wiadro.

Nawet w tym przypadku lista jest do opanowania, prawda? W trzeciej kategorii chcielibyśmy przedstawić Wam kilka produktów, które z pewnością pomogą Wam w wiosennych porządkach, choć może nie wszystkie są absolutnie niezbędne:

Jak skutecznie posprzątać cały dom

Zrobiłeś wielkie sprzątanie domu, a teraz przyszła kolej na “szczegóły” pokój po pokoju? Czy to brzmi jak zadanie dla mamuta? Nie musi tak być. Dzięki naszej liście kontrolnej, którą znajdziesz w przedostatnim rozdziale, o niczym nie zapomnisz i będziesz dokładnie wiedział, jak postępować krok po kroku.

Mamy kilka wskazówek, które pomogą Ci sprzątać szybciej i skuteczniej:

Zacznij od czynności, które zajmują więcej czasu. Na przykład, jeśli chcesz umyć poszewki na poduszki, zasłony itp., zrób to najpierw, aby mogły wyschnąć, podczas gdy ty wykonujesz inne czynności. Jeśli musisz coś namoczyć, to samo dotyczy.

Podczas sprzątania zalecamy przejście przez pokój od góry do dołu. Podczas wycierania i odkurzania kłaczki i okruchy lądują na podłodze. Dlatego podłoga powinna być odkurzana i mopowana jako ostatnia.

Zwróć uwagę na narożniki i małe przedmioty. Przetarcie lampy, posortowanie i wytarcie “szuflady na wszystko” czy odkurzenie i punktowe wyczyszczenie kanapy to rzeczy, które mamy tendencję do przeoczenia.

Sprzątanie jest zawsze przyjemniejsze, jeśli w trakcie tego procesu stworzysz coś nowego. Zrób kilka rearanżacji lub redekoracji pokoju. Nowe poduszki lub pokrowce? Bądź kreatywny i wprowadź do swojego domu różnorodność.

Powąchaj swój dom, to pomaga. Ten przyjemny zapach podniesie Twój nastrój to dopiero początek. Wybierając środki czystości, nie skupiaj się tylko na ich sile czyszczenia, ale szukaj także przyjemnych dla Ciebie zapachów. Zapalaj świece zapachowe podczas sprzątania, trzymaj w koszu na pranie szmatkę zwilżoną olejkiem eterycznym, a w szafce umieść mydło lub saszetki z lawendą. Wszystko to sprawi, że sprzątanie będzie przyjemniejsze i wzmocni wiosenne wrażenia.

Rodzinne sprzątanie?

Wiosenne porządki to nie jest zajęcie tylko dla jednego! Zaangażuj też swoją rodzinę. Niech dzieci sprzątają i porządkują. Podziel zadania i daj każdemu małą listę kontrolną, na której może zaznaczyć wykonane zadania. Inaczej niepopularne zajęcie zamienia się w fajną rodzinną aktywność i wygrywasz podwójnie. Zrobisz porządek i spędzisz czas z bliskimi.

Przy okazji dzieci szybko dowiedzą się, dlaczego ważne jest sprzątanie i nauczą się wszystkiego, co jest im potrzebne. Po sprzątaniu możecie wspólnie cieszyć się czystym domem, a może nawet nagradzać się wzajemnie czymś?

Lista kontrolna wiosennych porządków: pokój po pokoju

Zmotywowaliśmy Was i już szukacie weekendu, który moglibyście poświęcić na wiosenne porządki? W takim razie mamy dla Ciebie poręczne narzędzie: Przygotowaliśmy listę kontrolną sprzątania dla każdego pomieszczenia. Dzięki temu gadżetowi o niczym nie zapomnisz i będziesz miał motywację, gdy zobaczysz odhaczone pozycje. Jest to niesamowicie satysfakcjonujące, uwierzcie nam!

Lista kontrolna wiosennych porządków do pobrania

Poczujesz się lepiej

Ostatnią rzeczą, na którą kusi Cię wiosna, jest sprzątanie? Jesteśmy pewni, że dzięki naszym wskazówkom szybciej wykonasz swoją pracę, a skądinąd niepopularne zajęcia pomogą Ci oczyścić głowę. Wyobraź sobie to: czyste okna, świeżo wyprane firanki, czyste podłogi, posegregowane szafy… w takim otoczeniu codzienne czynności będą znacznie przyjemniejsze.

Przy okazji: jeśli chcesz stworzyć lepszy klimat w domu, polecamy nasze oczyszczacze powietrza. Szczególnie dla alergików niepozorni pomocnicy to bezpośredni skok w kierunku lepszej jakości życia. Zapewniają one optymalny klimat, oczyszczają powietrze i zapewniają dobrą wilgotność.

Życzymy Wam dużo motywacji i zabawy w wiosenne porządki i mamy nadzieję, że nasze wskazówki sprawiły, że chcecie zacząć!

Written by:

Svenja lubi skupiać się na najdrobniejszych szczegółach w kuchni. Od przekąsek i szybkich przepisów aż po wielodaniowe menu testuje wszystko, aby było idealne.