Pflanzenmilch: verschiedene Sorten werden auf einem hellen Untergrund gezeigt.

Mleko roślinne: Wszystko o wegańskich alternatywach mleka

Mleka roślinne są obecnie dostępne w supermarketach w szerszym asortymencie niż mleka zwierzęce. Napój owsiany, orkiszowy, migdałowy, ryżowy czy grochowy: wegańskie alternatywy dla mleka krowiego podbijają półki sklepowe. I to z różnych powodów. W kolejnych artykułach przedstawimy nasze ulubione zamienniki mleka. Wyjaśniliśmy również ich zalety oraz powody, dla których warto robić własne napoje roślinne. Nasze ulubione przepisy i to, które wegańskie mleko najlepiej wykorzystać do jakich celów, również nie pozostanie tajemnicą. Tak więc: wszystko, co trzeba wiedzieć o mleku roślinnym, to podsumowane dla Ciebie właśnie tutaj. Jesteście gotowi? Więc chodźmy na to!

Zawartość: mleko roślinne i wszystkie jego sekrety

Czym jest mleko roślinne i co potrzebuję o nim wiedzieć?

Mleko roślinne to potoczne określenie. Odnosi się do wszystkich napojów mlecznopodobnych, które (jak sama nazwa wskazuje) nie są pochodzenia zwierzęcego, lecz roślinnego. Oficjalnie w Niemczech produkty te nie mogą być nazywane mlekiem. Dlatego w supermarketach częściej można zobaczyć określenie “napój”. Czyli na przykład napój owsiany, napój migdałowy itp.

Najbardziej podstawowym mlekiem roślinnym jest najprawdopodobniej mleko sojowe czy napój sojowy. Ale obecnie istnieją napoje roślinne wykonane z prawie każdego orzecha lub zboża, o którym można pomyśleć. Najbardziej znane i popularne są chyba napoje na bazie:

  • Soi
  • Owsa
  • Migdałów
  • Ryżu
  • Grochu

Zalety w porównaniu do mleka zwierzęcego

Najbardziej oczywista i przekonująca różnica między napojami roślinnymi a mlekiem: są wegańskie – i to zawsze. Dlatego dla wszystkich wegan jest to podstawa. Jednocześnie nie zawierają laktozy, co jest najistotniejsze dla osób nietolerujących laktozy. Nietolerancję mogą powodować także inne składniki mleka zwierzęcego. Na przykład występuje alergia na kazeinę czy białko serwatkowe. W tym przypadku również optymalną alternatywą są napoje roślinne.

Kolejna zaleta mleka roślinnego leży w jego produkcji. W prawie wszystkich przypadkach jego produkcja zużywa znacznie mniej wody, wytwarza mniej gazów cieplarnianych i w niższym stopniu zanieczyszcza wodę. Tak więc ogólnie są one dobre dla klimatu i oczywiście dla dobrostanu zwierząt.

Kolejny ważny czynnik: wiele osób po prostu bardziej smakują roślinne alternatywy od mleka krowiego. W szczególności produkty mleczne z migdałów lub orzechów wnoszą do kawy szczególnie dobry aromat i smak. Po przejściu na produkty roślinne często nie chce się w ogóle wracać do produktów zwierzęcych.

Na każdą okazję znajdzie się odpowiednie mleko roślinne. O ile 10 lat temu trudno było znaleźć alternatywy dla mleka, o tyle dziś na rynku regularnie pojawiają się nowe produkty pochodzenia roślinnego. Obecnie istnieją również napoje roślinne, które bardzo dobrze się spieniają, więc można cieszyć się cappuccino i latte macchiato w formie wegańskiej.

Które mleko roślinne na co jest dobre?

Mleko roślinne z miseczkami z różnych podstawowych składników

Przyjrzyjmy się bliżej różnym rodzajom mleka roślinnego. Większość z nich jest wytworzona tak, aby były uniwersalne (tak jak mleko krowie). Niemniej jednak niektóre odmiany po prostu lepiej nadają się do kawy czy musli, a inne do gotowania czy pieczenia. Są też zasadnicze różnice w spienianiu. W tym przypadku szczególnie ważna jest zawartość tłuszczu i białka tak aby stworzyć stabilną i miękką pianę. Trzeba jednak powiedzieć wprost, wszystko jest kwestią gustu! Koniecznie więc spróbuj i przekonaj się, który napój roślinny smakuje Ci najlepiej i przy jakiej okazji.

Mleko sojowe

Jak wspomniano wcześniej, mleko sojowe było pierwszą prawdziwą i wegańską alternatywą dla mleka krowiego, które było dostępne. Napoje sojowe zawierają dużo białka i są odpowiednie także dla osób uczulonych na orzechy. Dla wielu są więc również alternatywą dla innych napojów roślinnych. Mleko sojowe jest naprawdę uniwersalne. Można go używać w stosunku 1:1 jako zamiennik mleka krowiego przy gotowaniu czy pieczeniu. Szczególnie dobrze nadaje się do pieczenia chleba i podobnych produktów, a dzięki lecytynie w składzie zapewnia im chrupiącą skórkę. Dzięki neutralnemu smakowi może być również stosowane do herbaty, kawy i musli. Kolejną zaletą jest to, że mleko sojowe łatwo się pieni ze względu na wysoką zawartość białka.

Mleko owsiane

Mleko owsiane jest również w dużym stopniu uniwersalne. Dzięki swojemu podstawowemu składnikowi idealnie pasuje do każdego musli, ale dzięki swojemu łagodnemu smakowi jest również ulubione w kawie czy herbacie. Napój owsiany trudno się spienia lub trzeba go spieniać bardzo długo. Jeśli jednak chcesz uniknąć tego problemu, możesz postawić na wersje baristyczne, które możesz kupić w supermarkecie.

Mleko migdałowe

Wielu użytkowników lubi lekko orzechowy i łagodny smak mleka migdałowego. Świetnie smakuje w kawie, herbacie, musli, a nawet w kremowych smoothies. Pianka z mleka migdałowego jest stabilna z drobnymi pęcherzykami powietrza. Mimo małej ilości białka, dobrze się pieni, dzięki sporej ilości tłuszczu. Jeśli chcesz mieć pewność dobrej pianki, ponownie radzimy kupić mleko migdałowe w wersji dla baristów.

Mleko z nerkowców

Trudno sobie wyobrazić dietę wegańską bez nerkowców. Często stosuje się je jako zamiennik sera, a prawdziwym hitem jest też napój roślinny z orzechów nerkowca. Pod względem smakowym niesie ze sobą bardzo subtelną nutę orzechową, która jednak nie wybija się ona na pierwszy plan. Ze względu na wysoką zawartość białka i tłuszczu, mleko z nerkowców świetnie nadaje się do spieniania. Można go również bez ograniczeń używać do gotowania i pieczenia. Do kremowych sosów jest odpowiedni nieco gęstszy krem z nerkowców. W naszym przewodniku po wegańskich alternatywach podpowiadamy, jak można je przygotować samodzielnie!

Mleko ryżowe

Mleko ryżowe ma neutralny smak. Dzięki temu nadaje się do gotowania i pieczenia. Zazwyczaj nie jest tak popularne w kawie. Nie pieni się też. Jednak bardzo dobrze można go wykorzystać w deserach i słodkich daniach. Mleko ryżowe jest również popularne wśród alergików. Ponieważ nie zawiera orzechów ani soi – jest więc bardzo dobrze tolerowany.

Mleko orkiszowe

Jeszcze mało znana, ale naprawdę dobra alternatywa: mleko orkiszowe. Roślinny napój zbożowy ma lekko karmelowy posmak i dobrze komponuje się z kawą. Ponadto pianka jest stosunkowo stabilna i przyjemnie napowietrzniona. Mleko orkiszowe świetnie nadaje się również do innych celów. Do musli, gotowania czy pieczenia – to wszystko nie stanowi problemu dla tego wszechstronnego pomocnika.

Mleko kokosowe

W porównaniu z innymi alternatywami mlecznymi, mleko kokosowe ma dość charakterystyczny smak. Wiele osób nie lubi go w kawie. Ale naszym zdaniem mleko kokosowe w dobrym cold brew to coś innego! Oprócz tego, że mleko kokosowe jest dobre do kawy, z pewnością jest niezastąpione w kuchni azjatyckiej. Na przykład kremowe curry nie może obejść się bez mleka kokosowego, dzięki niemu jest lekko orzechowe i nieporównywalnie kremowe. Jeśli lubisz smak kokosa, możesz również piec z tą alternatywą mleka. Naszym zdaniem mleko kokosowe świetnie sprawdzi się np. w tym cieście marchewkowym:

Ciasto marchewkowe z kremowym lukrem serowym pokazane jest pokrojone.
Ciasto marchewkowe

Mleko z orzechów laskowych

Dla tych, którzy lubią smak orzechów laskowych, mleko z orzechów laskowych to prawdziwa gratka. Wprowadza pyszny i orzechowy smak do kakao, koktajli mlecznych i tym podobnych. Co więcej dodaje pysznego aromatu do kawy. Jeżeli pasuje do przepisu, z mlekiem z orzechów laskowych można piec, a nawet gotować. Pienienie działa całkiem dobrze ale jest bardzo delikatne. Pod względem smaku jest podobne do mleka z orzechów włoskich, ale nie pieni się tak dobrze.

Oczywiście są też inne napoje roślinne. To nasi ulubieńcy i wymienienie ich wszystkich byłoby lekką przesadą. Mamy nadzieję, że ta lista daje ci wgląd w różnorodność napojów roślinnych i że będziesz chciał je sam wypróbować.

Kupić czy wyrobić – co jest lepsze?

Na to pytanie nie ma chyba jednoznacznej odpowiedzi. Obie mają swoje zalety i wady. Jak to w życiu bywa.

Kupowanie napojów roślinnych jest oczywiście łatwiejsze i szybsze. Wybrany przez Ciebie rodzaj mleka roślinnego jest gotowy i wygodnie zapakowany. W supermarkecie można kupić prawie wszystkie wymienione rodzaje. Tylko po nietypowe rodzaje, takie jak mleko gryczane czy mleko z bobowatych zwanego łubinem, trzeba będzie udać się do dużego i dobrze zaopatrzonego supermarketu lub do sklepu ze zdrową żywnością. W przeciwnym przypadku masz swobodę wyboru.

Jednak produkcja własnego mleka roślinnego ma również wiele zalet, których nie należy lekceważyć. Dla lepszego przeglądu, wymienimy je:

  • Domowe napoje są zazwyczaj tańsze. Ponieważ potrzebujesz tylko podstawowych składników (płatki owsiane, soja itp.) i wody.
  • Dokładnie wiesz, co zawiera Twoje własne domowe mleko roślinne. Do produktów kupowanych w sklepie często dodawany jest cukier oraz dodatki takie jak regulatory kwasowości, stabilizatory czy emulgatory, które nie występują w domowych napojach.
  • Produkcja własnego mleka roślinnego nie jest wcale trudna ani nawet czasochłonna. Tak, niektóre podstawowe składniki trzeba wstępnie namoczyć przez noc. Ale potem: w niecałe pół godziny będziesz miał gotowy idealny napój roślinny.
  • Zawsze tylko tyle, ile potrzebujesz: Możesz wybrać, ile mleka roślinnego potrzebujesz. Tylko trochę mleka z orzechów laskowych do przetestowania czy mleko owsiane na zapas? Nie ma problemu, jeśli zrobisz je sam.
  • Domowe napoje roślinne to także mniej odpadów opakowaniowych. Można je przechowywać w szklanych butelkach wielokrotnego użytku.

Jak widać, robienie własnego mleka roślinnego to prawdziwa zmiana. Dlatego w kolejnej części skupimy się właśnie na tym temacie!

Zrób sobie własne mleko roślinne – w ten sposób!

Zanim przejdziemy do szczegółów, istnieją zasadniczo dwa sposoby, w jakie można zrobić własne mleko roślinne w domu: Z urządzeniem do robienia mleka roślinnego lub blenderem. Przedstawimy pokrótce obie metody.

Przygotuj własne napoje roślinne za pomocą blendera

Mleko roślinne przekładamy z blendera na ściereczkę do odcedzania.

Aby zrobić własne mleko roślinne za pomocą blendera, potrzebujesz podstawowych składników, wody (i ewentualnie słodzika, takiego jak daktyle lub syrop z agawy), mocnego blendera i ściereczki lub torebki na mleko roślinne albo miękkiej ściereczki kuchennej.

Zawsze należy namoczyć orzechy, soję i niektóre inne podstawowe składniki w dużej ilości wody przed miksowaniem. Przynajmniej cztery godziny, ale jeszcze lepiej przez całą noc. Następnie wystarczy umieścić wszystkie składniki w blenderze i zmiksować na najwyższym ustawieniu, aż powstanie jednolity płyn. Następnie przełóż wszystko np. do gazy i wykręć płyn do pojemnika. Otrzymasz domowe mleko roślinne, które szczelnie zamknięte i schłodzone wytrzyma w lodówce przez około 4 dni.

Szczególnym przypadkiem tej metody jest mleko owsiane. Tutaj należy uważać, aby nie mieszać zbyt długo i nie wyciskać płatków owsianych w płótnie do końca. W przeciwnym razie mleko może mieć konsystencję mazistą ze względu na skrobię. Płatków owsianych nie należy również namaczać ani gotować z wyprzedzeniem.

Produkcja napojów roślinnych z udziałem urządzenie do przygotowania mleka roślinnego

Mleko roślinne z ekspresu do mleka orzechowego pokazane jest w kuchni.

Z naszym sprzętem do mleka roślinnego Marcia przyrządzanie napoju roślinnego jest łatwiejsze niż kiedykolwiek! Jedynym krokiem, którego nie można pominąć jest moczenie orzechów itp. Ale poza tym, to tylko kwestia włożenia składników do pojemnika, zalania ich wodą, ustawienia programu i w kilka minut masz idealne mleko roślinne, które nie jest muliste, nie zawiera kawałków i którego składniki nie oddzielają się od siebie. Wspaniale, prawda?

Zdecydowanie polecamy takie urządzenie każdemu, kto regularnie pije mleko roślinne i lubi eksperymentować ze składem. Przenosi Twoje roślinne napoje na wyższy poziom!

Nasze ulubione przepisy z mleka roślinnego

Na koniec naszego małego poradnika o mleku roślinnym, oczywiście nie zostawimy Was bez naszych ulubionych receptur na ten temat. W naszym magazynie Klarstein znajdziesz wiele przepisów, od absolutnych klasyków po niezwykłe rodzaje, które z pewnością zainspirują do eksperymentowania.

Wszystkie przepisy są dostosowane do naszego poręcznego sprzętu do produkcji mleka roślinnego. Jeśli wolisz pracować z mikserem i gazą, możesz użyć tej samej ilości składników i po prostu postępować zgodnie z wcześniejszą procedurą. Baw się dobrze przy testowaniu!

Klasyka wśród napojów roślinnych:

Specjalne rodzaje mleka roślinnego:

Written by:

Svenja lubi skupiać się na najdrobniejszych szczegółach w kuchni. Od przekąsek i szybkich przepisów aż po wielodaniowe menu testuje wszystko, aby było idealne.