vlastné pivo ladylollypop

Uwarz swoje własne piwo, to prostsze niż się spodziewasz

Choć warzenie piwa to mistrzostwo, można spróbować go również w zaciszu swojego domu. Ponadto własne piwo nada charakteru imprezie lub grillowaniu.

Grillowanie i piwo to nierozłączna para. Podczas gdy na grillu wymieniasz jeden przysmak po drugim, nie bój się poeksperymentować z nowymi rzeczami, piwo po prostu przynosisz ze sklepu lub ulubionego browaru rzemieślniczego. Z kreatywnością, którą wkładasz w grillowanie, to może trochę szkoda. Dlatego spróbuj uwarzyć sam piwo.

Własne piwo nie jest nieosiągalnym celem

Warzenie własnego piwa nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W zasadzie potrzebujesz tylko domowego browaru, podstawowych składników i kilku drobiazgów. Przepis różni się w zależności od piwowara, ale sam proces jest dość uniwersalny.

Warzenie piwa to proces fermentacji. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed każdym warzeniem dokładnie zdezynfekować swój domowy piwowar. Należy jednak unikać używania płynów do naczyń i innych chemikaliów. Zakłóciłyby one proces fermentacji po nieostrożnym płukaniu domowego browaru. Używaj środków dezynfekujących przeznaczonych dla browarów domowych.

Po dokładnym wymyciu browaru można przystąpić do przygotowania. Na początku umieść filtr na piwo w kotle. Następnie wlej wodę i podgrzej ją do pożądanej temperatury. Dodaj rozdrobniony jęczmień i wymieszaj. Przykryj pokrywką i włącz pompę obiegową, aby piwo automatycznie się wymieszało. Jeśli masz browar domowy bez pompy obiegowej, mieszaj piwo od czasu do czasu oraz kontynuuj podgrzewanie i warzenie w odpowiedniej temperaturze.

Szybki test jodem

Za pomocą prostego testu możesz sprawdzić, czy piwo jest już uwarzone. Nabierz brzeczkę do łyżki i nakap na nią trochę jodu. Jeśli brzeczka zabarwi się na niebiesko, oznacza to, że skrobia nie została jeszcze rozłożona na słód i piwo wymaga jeszcze warzenia. Powtórz test w wybranych odstępach czasu. Jeśli po nakapaniu jodu brzeczka nie zmieni koloru na niebieski, piwo jest uwarzone.

Może Cię zainteresować: 6 wskazówek od piwowara na temat domowego warzenia piwa

Następuje przecedzenie. Należy odłożyć wąż przelewowy i pokrywę. Przefiltrować ciecz z zacieru od młóta jęczmiennego za pomocą włożonego filtra. Następnie należy dodać do młóta kilka litrów gorącej, ale nie wrzącej wody, aby jeszcze lepiej przefiltrować brzeczkę. Usunąć filtr wraz z młótem.

Własne piwo to zarówno przygoda, jak i zabawa.
Odpowiednią temperaturę warzenia piwa pomogą utrzymać usprawnienia oferowane przez browary domowe Klarstein.

Doprowadzić brzeczkę do wrzenia. Dodaj chmiel, najlepiej w siatce, aby domowy browar nie zanieczyścił się. Można dodawać go również w wielu porcjach. Zagotować wszystko razem z brzeczką. Po zagotowaniu brzeczkę należy schłodzić do temperatury fermentacji. Zalecane jest użycie wężownicy chłodzącej podłączonej do zimnej wody. Należy unikać naturalnego sposobu schładzania brzeczki, np. przez noc, bo pogorszy się jej jakość. Po schłodzeniu, przeleć brzeczkę do fermentora.

Teraz tylko przeprowadzić fermentację i masz własne piwo

Przelej kilka decylitrów brzeczki do sterylnego naczynia i dodaj suszone drożdże piwowarskie. Wymieszaj drożdże z brzeczką i pozwól im działać. Wlej zaczyn drożdżowy do fermentatora i wymieszaj go za pomocą sterylnego mieszadła.

Pozostaw brzeczkę w kadzi fermentacyjnej przez trzy dni. Trzeciego dnia usuń chochlą pianę z powierzchni i kontynuuj fermentację. Po przefermentowaniu rozlewamy piwo do butelek i odstawiamy do chłodziarki na napoje.