Grill gazowy staje się coraz bardziej popularny, wykorzystaj go na maksa
Grill gazowy jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem dla wielu mistrzów grillowania. Warto zatem wiedzieć, co jest ważne w przypadku tego typu grilla, jakie są jego zalety i jak w pełni wykorzystać jego potencjał. Sprawdziliśmy, jak wybrać idealny grill gazowy, jakie funkcje oferuje i oczywiście nie zapomnieliśmy o wyborze ciekawych przepisów. Odpalamy grilla, zaczynamy!
Zawartość: grill gazowy staje się coraz bardziej popularny, wykorzystaj go maksymalnie
- Wybór odpowiedniego grilla
- Przygotowanie grilla
- Dbanie o grill gazowy
- Dystrybucja ciepła w grillu gazowym
- Grillowanie bezpośrednie i pośrednie
- Akcesoria do grillowania gazowego
- Nasze ulubione przepisy
- Długie miejsca do pracy – co to właściwie jest
- Prawidłowe czyszczenie
Wybór odpowiedniego grilla
Zdecydowałeś się na zakup grilla gazowego, ale pływasz w nowych wodach i nie masz pojęcia co wybrać? Zebraliśmy wszystko, czego potrzebujesz, aby upewnić się, że wybierzesz dokładnie taki, który idealnie do Ciebie pasuje.
Należy zwrócić uwagę na rozmiar i liczbę palników oraz, oczywiście, powierzchnię płyty grillowej lub rusztu. Na 2-palnikowym grillu gazowym może grillować aż dla 5 osób. 4-palnikowy grill może z łatwością nakarmić do 15 osób.
Oczywiście wydajność, akcesoria, wzornictwo i ilość miejsca potrzebnego do grillowania są również ważnymi czynnikami. Dlatego przed dokonaniem wyboru należy zdecydować, gdzie będzie grill stać. Następnie zapisz, co będziesz wszystko grillować, jak często i dla ilu osób najczęściej. Z taką listą wybór grilla będzie dziecinnie prosty. Z pewnością z tych naszych.
Przygotowanie grilla
Przygotowanie grilla do pierwszego grillowania nie jest wcale skomplikowane. Prawdopodobnie przygotowałeś go już zgodnie z instrukcją. Następnie upewnij się, że ma solidną podstawę i że kółka (jeśli grill gazowy je posiada) są zabezpieczone. Grill powinien stać równo, a otaczający go obszar powinien być jak najbardziej ognioodporny. Jeśli obawiasz się rozpryskiwania tłuszczu, zalecamy umieszczenie maty pod grillem.
Wybór butli gazowej
Kiedy kupowałeś grill gazowy, prawdopodobnie zostałeś już poinformowany, jaki rozmiar butli gazowej jest odpowiedni dla wybranego grilla. Tutaj zazwyczaj można wybrać pomiędzy 2, 5, 10 i 33 kilogramami. Jeśli dokonujesz wyboru w Internecie, znajdź i zapamiętaj te informacje w opisie produktu.
W prawie wszystkich przypadkach w zestawie znajduje się również wąż i zawór redukujący ciśnienie. Standardowe grillowanie odbywa się na propanie, częściej jednak na mieszance propan-butan. Według niektórych ekspertów, grillowanie przy użyciu czystego propanu jest zdrowsze, ponieważ gaz ten spala się czyściej niż wspomniana mieszanka. Jeśli nie masz pewności, skontaktuj się z marketem lub specjalistycznym sklepem w celu uzyskania porady. Nigdy nie napełniaj butli na stacjach benzynowych.
Bezpieczne podłączenie butli gazowej
Podłączenie butli gazowej to w zasadzie prosta sprawa. Zdejmij korek z butli gazowej, odkręć nasadkę ochronną i nałóż na nią reduktor ciśnienia. W tym momencie zaleca się sprawdzenie, czy nie ma gdzieś nieszczelności, przez który gaz mógłby się ulatniać. Do tego celu służy tak zwany spray do wykrywania nieszczelności. Test można jednak również przeprowadzić przy użyciu zwykłego roztworu mydła. Wystarczy nanieść spray lub piankę na połączenie między butlą gazową a wężem i powoli otworzyć zawór gazu. Jeśli pojawią się bąbelki, oznacza to nieszczelność i należy dokręcić złącze lub znaleźć inną przyczynę wycieku.
Właściwa pielęgnacja grilla gazowego
Konserwacja grilla gazowego jest stosunkowo prosta. Przed pierwszym użyciem należy go raz wypalić. Oznacza to, że grill gazowy pracuje w maksymalnej temperaturze przez około 20 do 30 minut. Powoduje to spalenie wszelkich pozostałości po produkcji. Konserwacja natomiast zależy głównie od materiału. Wiele grilli gazowych wyposażonych jest w żeliwne ruszty. Muszą być regularnie konserwowane olejem w sprayu lub olejem o wysokim punkcie dymienia (takim jak olej lniany) i nie powinny mieć kontaktu z mydłem i ługiem, ponieważ niszczy to ich patynę. Z drugiej strony, ruszty ze stali nierdzewnej można czyścić mydłem po każdym grillowaniu – wiele z nich można nawet myć w zmywarce.
Grille gazowe są zwykle dostarczane z tacą ociekową ze stali nierdzewnej na tłuszcz. Jak sama nazwa wskazuje, służy on do wychwytywania kapiącego tłuszczu. Można je wyjąć i wyczyścić po grillowaniu i ostygnięciu. To, jak często należy to robić, jest często przedmiotem dyskusji wśród grillujących. Niektórzy robią to po każdym grillowaniu, inni są przekonani, że raz w roku w zupełności wystarczy. Ostatecznie wszystko zależy od Ciebie. Jeśli jednak grillujesz naprawdę często, zaleca się czyszczenie raz w miesiącu.
Na zewnątrz grille gazowe są również w większości wykonane ze stali nierdzewnej. Dzięki temu są łatwe w czyszczeniu. Po ostygnięciu wystarczy wziąć mydło lub specjalny środek do czyszczenia stali nierdzewnej i przetrzeć nim zewnętrzną część grilla. Aby uniknąć smug, zalecamy przetarcie ściereczką z mikrofibry.
Dystrybucja ciepła w grillu gazowym
Grillowanie to przede wszystkim ogień, ciepło i jego prawidłowa dystrybucja. Zaletą grilli gazowych jest to, że prawie zawsze mają pokrywę. Pozwala to na akumulację ciepła, a tym samym osiągnięcie wyższych temperatur. Ogrzewaj mięso lub inne grillowane przysmaki, efektowne ciepło ze wszystkich stron, a nie tylko od dołu.
Wiele grilli posiada termometr wbudowany w pokrywę. Należy pamiętać, że taki termometr może mierzyć temperaturę pokrywy tylko wtedy, gdy grill jest zamknięty. Dlatego temperatura spada szybko i gwałtownie po otwarciu pokrywy.
Jeśli chcesz wiedzieć, jaka jest temperatura bezpośrednio na ruszcie grilla, zalecamy użycie dodatkowego czujnika na wysokości rusztu grilla. W ten sposób zawsze możesz mieć oko na temperaturę, szczególnie na początku procesu grillowania ta informacja jest bardzo ważna.
Grillowanie bezpośrednie i pośrednie
Naszym zdaniem jedną z największych zalet grilla gazowego jest możliwość grillowania pośredniego. Oznacza to, że w grillu można utworzyć różne strefy grzewcze, w których można grillować mięso na różne sposoby.
Bezpośrednie grillowanie
Wysokie temperatury, żywność jest grillowana bezpośrednio nad źródłem ciepła. Grillowane smakołyki szybko zyskują chrupiącą skórkę i charakterystyczne paski. Bezpośrednie grillowanie jest szczególnie odpowiednie dla potraw, które muszą być przygotowane tylko przez krótki czas i powinny mieć silny dymny smak.
Grillowanie pośrednie
Jest to dokładne przeciwieństwo grillowania bezpośredniego. Chodzi o stworzenie strefy, w której jedzenie jest przygotowywane powoli i delikatnie. Na przykład, jeśli masz grill gazowy z 4 palnikami, możesz włączyć dwa zewnętrzne palniki i pozostawić dwa środkowe palniki wyłączone. Jeśli teraz umieścisz jedzenie na środku grilla i pozostawisz pokrywę zamkniętą, jedzenie będzie gotować się powoli i równomiernie dzięki pośredniemu ciepłu.
Jak można sobie wyobrazić, metoda ta jest szczególnie odpowiednia dla dużych kawałków mięsa (np. wieprzowiny) lub delikatnych potraw z grilla (np. ryb). Strefa grillowania pośredniego jest również idealna do przygotowywania steków itp.
Akcesoria do grilli gazowych
Dzięki dobrze wyposażonemu grillowi gazowemu latem nie potrzebujesz kuchni. Dzięki odpowiednim akcesoriom i odrobinie wiedzy, Twój grill stanie się piekarnikiem, płytą grzewczą i nie tylko. Wiele większych grilli gazowych jest wyposażonych w zintegrowaną płytę gazową. Dzięki temu można na nim z łatwością gotować sosy, zupy itp.
Płyta grillowa
Kolejnym niezbędnikiem jest żeliwna płyta grillowa, która zastępuje klasyczny ruszt. Żeliwo ma doskonałe właściwości przewodzenia i magazynowania ciepła. Przy użyciu płyty można również grillować naleśniki, tosty francuskie, bekon, jajka sadzone i wiele więcej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zjeść obfite letnie śniadanie.
Piekarnik holenderski
Dodatkiem, który dobrze wygląda również sam w sobie, jest piekarnik holenderski. W żeliwnym garnku każde mięso nabierze wyjątkowego smaku i będzie naprawdę delikatne. W większości modeli istnieje możliwość wykorzystania patelni jako pokrywy. Genialne, prawda? Można go używać w grillu gazowym, ale także na otwartym ogniu lub z brykietami. Jest to więc naprawdę wszechstronny pomocnik. Kupując piekarnik holenderski, upewnij się, że jest on kompatybilny z grillem gazowym.
Inne akcesoria
Świat akcesoriów do grillowania jest duży, bardzo duży. Niezależnie od tego, czy są to rożna, szaszłyki, uchwyty na kurczaka, tacki do grillowania, uchwyty na żeberka czy coś zupełnie innego: w zależności od tego, jak i do czego lubisz używać swojego grilla, zawsze znajdziesz idealny sprzęt.
Nasze ulubione przepisy
Czas na odrobinę inspiracji. Oczywiście wiele z tych przysmaków można przygotować na niemal każdym rodzaju grilla. Jednak, jak wyjaśniliśmy powyżej, możliwość grillowania pośredniego czasami naprawdę zmienia zasady gry. Łosoś, faszerowane warzywa i wiele innych produktów można z łatwością przygotować w strefie pośredniej. Na liście ulubionych dań nie powinno jednak zabraknąć steku przyrządzonego na gorącym i prostym grillu.
Long Jobs – co to właściwie jest?
Tak zwane “Long Jobs” odnoszą się do wszystkiego, co przygotowujesz na grillu przez 10 godzin lub dłużej. Na przykład szarpana wieprzowina “pulled pork” jest obecnie bardzo popularna. Jeśli przygotowuje się go “wolno i powoli”, tj. w niskich temperaturach (zwykle około 150°C) i przez bardzo długi czas, mięso jest zaskakująco delikatne i można je dosłownie rozgnieść widelcem po zakończeniu grillowania.
Innym przykładem long jobs, który jest bardzo dobrze znany zwłaszcza z amerykańskiego BBQ, jest boczek wołowy. Rezultat tej metody przygotowania jest naprawdę wart oczekiwania. Wymaga to jednak dużo cierpliwości – i dobrego termometru, aby mieć wszystko pod kontrolą. Zaletą grilla gazowego jest z pewnością to, że utrzymuje on stałą temperaturę, gdy pokrywa jest zamknięta. Jest to znacznie trudniejsze w przypadku grilla węglowego.
Prawidłowe czyszczenie grilla gazowego
Grill gazowy jest stosunkowo łatwy do utrzymania w czystości. Po zakończeniu grillowania pozwól mu dopalić się w maksymalnej temperaturze. Dzięki pirolizie tłuszcz i resztki jedzenia są łatwo spalane. Następnie przesuń szczotką po ruszcie, pozwól mu ostygnąć, a gdy będzie jeszcze ciepła w dotyku, spryskaj żeliwny ruszt odrobiną oleju.
Nie jest to konieczne w przypadku rusztów ze stali nierdzewnej. Można je dokładnie wyczyścić, a nawet włożyć do zmywarki. Z zewnątrz można po prostu wyczyścić grill wodą z mydłem i od czasu do czasu konserwować go środkiem do czyszczenia stali nierdzewnej.
Zawsze pamiętaj o wyłączeniu gazu i przykryciu grilla. W przypadku pozostawienia go na dłuższy czas, ze względów bezpieczeństwa należy odłączyć zawór redukcyjny od butli gazowej. Należy również upewnić się, że butla gazowa jest prawidłowo przechowywana. Powinien stać stabilnie i pionowo, być zabezpieczony przed przewróceniem i umieszczony z dala od łatwopalnych przedmiotów. Jeśli grill ma stałe miejsce na butlę gazową, można ją tam pozostawić i umieścić grill pod zadaszeniem.
Mamy szczerą nadzieję, że nasze wskazówki i triki okażą się pomocne i naprawdę zaostrzą apetyt na gorące potrawy z grilla. Aby uzyskać ogólne wskazówki dotyczące grillowania, zalecamy nasze porady dotyczące grillowania. Odkręć butlę z gazem i pokaż wszystkim swoje nowe umiejętności!