Kuchnia bezodpadowa – jak to zrobić?

Na pewno nie raz zdarzyło Ci się, że podczas gotowania obiadu lub kolacji została garść ziół, kawałek warzywa lub kawałek mięsa. Co z tego? Czy jest to odpad nadający się do wyrzucenia, czy pełnowartościowy posiłek? W tym artykule przedstawimy Państwu kilka wskazówek, jak maksymalnie zbliżyć się do koncepcji kuchni bezodpadowej

Wykorzystaj obierki czy skrawki mięsa

Obierki z owoców, zbytki ziemniaków czy skrawki mięsa. Wszystko to na pierwszy rzut oka może wydawać się niepotrzebnymi odpadami, ale w rzeczywistości są to prawdziwe perełki. Spójrzmy na przykład na obierki z jabłek. Większość z nas wyrzuciłaby je jako niepotrzebne, ale wystarczy podłączyć suszarkę, dodać odrobinę cynamonu i cukru a powstaną pyszne chipsy z suszonych owoców.

źródło: Shutterstock

Jeśli jesteś miłośnikiem herbaty, zalej skórki wrzątkiem, dodaj goździki i cynamon i ciesz się kojącą herbatą jabłkową przyozdobioną plasterkiem cytryny.

Jak pozbyć się odpadów kuchennych

Większość resztek jedzenia może mieć jeszcze wiele zastosowań w kuchni. Skrawki mięsa można zmielić na burgery, suche bułki zetrzeć na tarce na bułkę tartą. A tam, gdzie pomysły już nie wystarczają, z pomocą może przyjść domowy kompostownik z dżdżownicami. Staje się już absolutnym standardem w nowoczesnych gospodarstwach domowych zero waste, ponieważ poradzi sobie z resztkami, których nie można już samodzielnie skonsumować.

Dżdżownice chętnie przetworzą skorupki jaj, fusy po kawie czy resztki orzechów. Wystarczy je tylko rozsądnie posiekać. Daj dżdżownicom wystarczającą ilość czasu na przetwarzanie, w tym czasie upewnij się, że zbierasz dla nich kolejne odpady kuchenne.

Kuchnia bezodpadowa nie ma wiele wspólnego z plastikiem

Za dużo plastiku w Twojej kuchni? Na to też jest proste rozwiązanie. Wystarczy wymienić plastikowe pojemniki w szafkach na szklane lub bambusowe. Nie tylko będą wyglądać bardziej elegancko, ale również będą łagodniejsze dla Twojego jedzenia. Kuchnia bezodpadowa ma więcej zalet niż się wydaje.

Można też pozbyć się wielu woreczków. Jeśli kupujesz jedno jabłko, to zostaw je niezapakowane. W przypadku, kiedy kupujesz więcej, wybierz raczej torby wielokrotnego użytku. Można je łatwo wykonać w domu – wystarczy zszyć stare zasłony lub ścierki do naczyń.

Więcej informacji o tym, jak być odpowiedzialnym za środowisko, można znaleźć na naszej stronie. Bądź bardziej odpowiedzialny, bądź bardziej ECO.