Cestujemespolu: “Caravaning to swobodniejsze i bardziej autentyczne podróżowanie”

Józef, Hanka i syn Krzyś z zapałem przemierzają Europę kamperem. Swoimi doświadczeniami dzielą się z nami za pośrednictwem swojego bloga Cestujemespolu [Podróżujemy razem, przyp. tłum.]. Rozmawialiśmy z nimi o wadach i zaletach caravaningu oraz o tym, jak uprzyjemnić sobie pobyt w pojeździe kempingowym.

Cześć Cestujemespolu, czy możecie się nam przedstawić?

Jesteśmy zwykłą rodziną – Hanka, Józek i nasz mały synek Krzysztof. Mamy całkiem zwyczajną pracę, ale uwielbiamy podróżować i poznawać nowe kultury, smaki i miejsca. Razem podróżowaliśmy do ponad 60 krajów. Kiedy wyruszyliśmy w naszą pierwszą dłuższą podróż po świecie w 2016 roku, założyliśmy również dziennik podróży o nazwie Cestujemespolu.com, z którego cieszymy się do dziś. Jednocześnie wyrósł na jeden z najbardziej poczytnych blogów podróżniczych na Słowacji.

Caravaning i Cestujemespolu. Gdzie zaczęła się ta historia?

Zacząłem męczyć Hankę swoim dziecięcym marzeniem o karawaningu sprzed wielu lat. Spróbowaliśmy raz z wypożyczonym samochodem kempingowym i od tamtej pory było dla nas jasne, że własny to tylko kwestia czasu. Kiedy, jakieś 3 lata temu, Hanka wysłała mi ogłoszenie o używanej przyczepie kempingowej, szybko pobiegliśmy ją oglądnąć. Następnego dnia już był zaparkowany pod naszymi oknami. Mówimy na niego Karol. To była zupełnie spontaniczna decyzja i podlegliśmy karawaningowi. Przez te lata wiele się nauczyliśmy, uwielbiamy ten styl podróżowania.

Czy podróżowanie kamperem można opisać jednym zdaniem?

Dla nas jest to chyba bardziej swobodne (brak meldunku/wymeldunku w hotelu czy apartamencie do którego musimy zdążyć) i bardziej autentyczne (bliżej łona natury i bliżej miejscowych) w porównaniu do tradycyjnego podróżowania.

źródło: cestujemespolu.com

Czy to tylko moje odczucie, czy taki sposób podróżowania staje się coraz bardziej powszechny?

Caravaning zażył na Słowacji ogromny boom w ciągu ostatnich około 2 lat. Niemcy, Holandia, Wielka Brytania i praktycznie cała Skandynawia od wielu lat, a nawet dekad stanowią silną ostoję caravaningu. Pandemia “zmusiła” jednak ludzi do szukania alternatywnych sposobów podróżowania. Dziś sytuacja jest taka, że na nową przyczepę czeka się prawie rok. Wszystkie moce produkcyjne są dosłownie zarezerwowane. Pojazdy kempingowe szły w górę 30 – 40% w wartości w ciągu roku, co jest szalone. W samej tylko Słowacji w ubiegłym roku powstały dziesiątki wypożyczalni.

Jakie są największe korzyści z posiadania miejsca zamieszkania wszędzie ze sobą?

Główna zaleta leży w klasycznym sformułowaniu “podróż jest celem” Nie trzeba być jak najszybciej u celu i jechać jak najszybciej po autostradzie. Można bardziej się cieszyć lokalnymi podróżami i niespodziankami, które przynoszą. Jeśli jesteś głodny, zatrzymaj się w miejscu z ładnym widokiem i ugotuj sobie dobry obiad lub kolację.

Może zainteresuje Cię: Klimatyzacja do pojazdu kempingowego? Tak, istnieje

Jesteś zmęczony? Twoje łóżko jest już rozłożone, gotowe i masz do niego 2 metry. Oczywiste, że wszystko w kamperze jest trochę ciasne. Jesteście praktycznie na kilku metrach kwadratowych. Ale masz wszystko, o czym możesz pomyśleć – lodówka, zamrażarka, ogrzewanie, prysznic z ciepłą wodą, markiza, chłodzenie. Niedawno zainstalowaliśmy klimatyzator Klarstein, który dał nam zupełnie nowy poziom komfortu.

Czy jest to bardziej ekonomiczny sposób podróżowania w porównaniu do latania?

Niestety, nie. Choć w świadomości wielu osób karawaning kojarzy się z tanim podróżowaniem, w rzeczywistości pobyt w cztero- lub pięciogwiazdkowym hotelu all inclusive może być tańszy niż podróżowanie pojazdem kempingowym. Z pewnością przyczyniły się do tego tanie bilety lotnicze, do których przyzwyczailiśmy się w ostatnich latach w Europie. Przykładowo, wynajęcie zwykłego pojazdu kempingowego dla 4 – 5 osobowej rodziny to około 150 euro za dzień.

Karawaning daje wolność, nie trzeba nic planować

Myślę, że zaplanowanie wakacji z przyczepą kempingową, jeśli chcę zwiedzić kraj, jest trudniejsze niż w przypadku lotu samolotem lub podróży pociągiem/autobusem. Czy to prawda?

Wręcz przeciwnie. Często nie planujemy konkretnych miejsc, tylko krainę, albo do końca w ogóle nic nie planujemy. Dopiero gdy wyruszymy w drogę, szukamy na mapach Google kempingu lub miejsca na legalny wildcamping. Często otrzymujemy porady od karawaniarzy na kempingach. Gdy już gdzieś przybędziesz, po prostu wskocz na rower i wyrusz w teren.

Masz jakiś przykład?

Piszę te słowa wieczorem w przyczepie kempingowej gdzieś na samej północy Danii. Najpierw chcieliśmy pojechać przez północ Polski do norweskich fiordów. W Szwecji zdaliśmy sobie sprawę, że nie chcemy jechać tak daleko, więc w Göteborgu skręciliśmy i pojechaliśmy do Danii. Kupiliśmy bilet na prom online w nocy przed wyjazdem i znaleźliśmy kemping na mapach, gdy byliśmy już na promie. Odkryliśmy tu miejsce, którym jesteśmy absolutnie zachwyceni – minimum ludzi, kompletny spokój, rozległe plaże.

źródło: cestujemespolu.com

Na co zwrócilibyście uwagę przy planowaniu podróży z przyczepą kempingową?

Wraz z rozkwitem karawaningu staje się on problemem dla wielu mieszkańcom. Rozumiemy to. Niektórzy karawaniarze są lekkomyślni, zostawiają za sobą śmieci, zrzucają gdziekolwiek zawartość zbiorników, biwakują w miejscach, w których nie powinni. Wiele krajów zaczyna więc dość rygorystycznie regulować miejsca, w których mogą zatrzymywać pojazdy kempingowe. Nasza rekomendacja – sprawdź wcześniej przepisy w kraju, do którego się wybierasz.

Dziecko pokazuje odwiedzane miejsca z innej perspektywy

Myślę, że do tej pory podróżowaliście kamperem jedynie po Europie. Czy rozważaliście np. Tajlandię lub inny bardziej odległy kierunek?

Na pewno chcielibyśmy kiedyś przekroczyć granice Europy, kusi nas Maroko, ale też druga strona Turcji. Tajlandia to chyba za daleko dla nas. Może jesteśmy po prostu leniwi, ale też Europa oferuje wiele nieznanego. Ostatnio nas tak zaskoczyła Polska, a konkretnie północ w okolicach Gdańska, totalnie byliśmy zafascynowani.

Myślę, że Wasze pierwsze doświadczenia z kempingowaniem są z roku 2018. Wtedy jeszcze nie miałeś Krzysztofa. Jakie są największe różnice między podróżowaniem pojazdem kempingowym z dzieckiem i bez?

Przy maluchu większość aktywności i cały reżim podróży jest dostosowany do niego. Ma to wiele pozytywów – zwolniliśmy tempo, spędzamy więcej czasu w jednym miejscu. Z dzieckiem podróżnik ma ograniczony “promień”, ale dziecko wynagrodzi to pokazując miejsce z innej perspektywy. Np. z placu zabaw. Przy maluchu zdecydowanie bardziej dbamy o bezpieczeństwie i zdrowie nas wszystkich. Karawaning to bardzo wspólnotowa “aktywność”, na kempingu zawsze jest mnóstwo dzieci.

Łatwy w obsłudze Klarstein Klimamobil spełnia wymagania filozofii karawaningu.
źródło: cestujemespolu.com

Co według Ciebie musi mieć dobrze wyposażona przyczepa kempingowa?

Dzisiaj wszystkie przyczepy kempingowe są już wyposażone bardzo komfortowo. Musi być jednak wystarczający zapas gazu (butle gazowe służą do ogrzewania, gotowania i podgrzewania wody w przyczepie kempingowej, a także chłodzenia lodówki czy zamrażarki!), krzesła i stół kempingowy, klimatyzacja dachowa w gorących miesiącach, markiza zewnętrzna i dobrze wyposażony aneks kuchenny.

Czy jest coś, czego ogólnie Twoim zdaniem brakuje w przyczepach kempingowych?

Mamy na to dokładną listę, którą już od jakiegoś czasu zamierzamy przekształcić w artykuł na naszym blogu, ponieważ większość osób stawiających pierwsze kroki w karawaningu spotyka się z tym samym. Może się wydawać, że to drobiazg, ale całkowicie zmieni to komfort:

  • ręczny odkurzacz,
  • sznur do bielizny ze spinaczami,
  • przedłużacz 50 m i odpowiednie adaptery elektryczne,
  • składany sedes i dużo chemii do toalety kasetowej,
  • klapki, środek odstraszający,
  • lampka do siedzenia na zewnątrz w nocy,
  • mały głośnik, aby stworzyć przyjemną atmosferę,
  • otwieracz do wina,
  • sitko,
  • tarka,
  • pojemniki do wytwarzania lodu,
  • adapter samochodowy 12V z końcówkami USB
  • powerbank i pokrowiec przeciwdeszczowy na rower.

Wybaczcie mi taką szaloną listę, ale to są dokładnie te rzeczy, których brakuje w normalnej przyczepie kempingowej, gdy się ją wypożycza.

Przetestowaliście klimatyzację do kempingu Klimamobil. Jakie są jej największe zalety?

W tym roku mieliśmy do czynienia z falą upałów na południu Włoch, gdzie temperatury sięgały 40°C. Nie mieliśmy wtedy klimy. Po jego zamontowaniu wreszcie mamy komfort temperaturowy dokładnie taki, jaki nam odpowiada. Jedną z największych zalet jest cena. Klarstein oszczędza średnio 30 – 50% wstępnych kosztów w porównaniu do uznanych marek przyczep kempingowych. Zupełnie zaskoczyło mnie to, że klimatyzacja może służyć również do ogrzewania.

Karawaning w miesiącach zimowych? Dzięki klimatyzacji można również dogrzewać

Jakie są zalety ogrzewania z systemem klimatyzacji?

Oszczędzasz gaz, a dzięki mocy, jaką oferuje klimatyzacja Klarstein, możesz w kilka minut nagrzać swoją przyczepę kempingową.

Jak trudny jest montaż klimatyzacji? Czy potrzebowaliście pomocy osób trzecich, czy zrobiliście to samodzielnie?

Pierwotnie chcieliśmy zamontować go sami, ale zostawiliśmy to fachowcom z serwisu przyczep kempingowych. Klimatyzacja dachowa jest zazwyczaj instalowana poprzez wycięcie w dachu otworu o dokładnej wielkości lub poprzez wstawienie klimatyzatora do istniejącego otworu zamiast świetlika dachowego. Jednakże otwór serwisowy okna i klimatyzatora mogą mieć różne wymiary, co miało miejsce w naszym przypadku. Musieliśmy kupić adapter. Pewnie nie odważyłbym się wyciąć dziury w dachu.

Karawaning naprawdę nie musi oznaczać przekraczania własnych ograniczeń. Zapewnij sobie wyższy komfort dzięki klimatyzacji Klimamobil.
źródło: cestujemespolu.com

Zdeterminowana złota rączka mogłaby to jednak zrobić samodzielnie, prawda?

We Włoszech spotkaliśmy na kempingu gościa, który miał klimatyzator Klarstein i sam go zamontował. Poradził sobie z tym bez problemu i był zachwycony. Podczas gdy my ciągle się pociliśmy, a wewnątrz było stale nad 30°C, naprawdę za dużo, on miał w środku stałą temperaturę 20°C.

Klimatyzatory do przyczep kempingowych oferują więcej funkcji, która jest Twoją ulubioną?

Ogrzewanie i timer – kiedy jesteśmy w drodze w chłodniejszych miesiącach, uwielbiamy podróżować poza sezonem, można udać się gdziekolwiek w podróż lub wziąć prysznic na kempingu i wiesz, że wrócisz do dobrze ogrzanego kempingu.

Klimatyzator może pomóc w osuszaniu powietrza, kamper jest od razu przyjemniejszy!

Jeśli aktywnie podróżujesz pojazdem kempingowym, narażasz go na dość duże zmiany w środowisku. Czy ma to wpływ na wnętrze przyczepy kempingowej?

Każda przyczepa kempingowa przechodzi prawdziwe wyzwania, gdy jest w drodze. Są dwie rzeczy, których przyczepy kempingowe “nie lubią” i prędzej czy później je to “dopada” – promienie UV i wilgoć. Słońce i promienie UV zbierają żniwo na całej powierzchni zewnętrznej, oponach, materiałach zewnętrznych, a zwłaszcza na uszczelkach. Gdy wilgoć dostanie się do środka przez nieszczelności, może być trudna do usunięcia.

Czy klimatyzator może w tym pomóc?

Klima może w tym pomóc, zwłaszcza dzięki automatycznemu trybowi pracy i wysuszeniu powietrza. Zwłaszcza po kąpieli pod prysznicem w pomieszczeniach zamkniętych wilgotność wokół prysznica jest znacznie wyższa. Oczyszczanie powietrza poprzez klimatyzację zmniejsza również wilgotność i ogranicza ryzyko wystąpienia wilgoci i pleśni.

Ciesz się caravaningiem dzięki klimatyzacji? Nie ma problemu!
źródło: cestujemespolu.com

Największe przeszkody, z którymi musi się zmierzyć każdy miłośnik kempingowania?

Parkowanie i podróż w miastach. Nasza przyczepa ma 7,5 m długości, więc zajmuje 2 miejsca na normalnym parkingu supermarketu. Co 2-3 dni trzeba wypróżnić toaletę chemiczną, nie ma się komfortu klasycznej dużej zmywarki przy myciu naczyń, trzeba pilnować poziomu wody. Zbiornik ma zwykle od 50 do 100 litrów. No i oczywiście trzeba też zadbać o odprowadzanie tzw. szarej wody z łazienki czy kuchni. Można to robić tylko w wyznaczonych miejscach.

Jest tego sporo…

…tak. A jeśli masz już własną przyczepę kempingową, to czekają na Ciebie inne fajne rzeczy, jak sprawdzenie instalacji gazowej czy znalezienie serwisu z oponami, który potrafią zmienić opony 3,5-tonowej przyczepie. Nie jest to całkiem łatwe. Musisz przygotować swoją przyczepę kempingową na zimę, aby nie doszło do zamarznięcia wody i rozerwania przewodów.

Jaki jest Wasz kolejny planowany cel podróży kamperem? Czy będziemy mogli gdzieś śledzić tę przygodę?

Prosimy, abyście śledzili nas na Instagramie @cestujemespolu, gdzie dzielimy się wszystkimi naszymi przygodami, a także wieloma wskazówkami i sztuczkami dotyczącymi właśnie karawaningu. W tym roku pozwolimy kamperowi trochę odpocząć, mamy za sobą Włochy, Albanię, Czarnogórę, Polskę, Szwecję i Danię. Jestem na urlopie macierzyńskim już kilka miesięcy, więc ten rok mamy trochę bardziej intensywny.

W przyszłym roku chcielibyśmy pojechać kamperem do Szwajcarii, kusi nas też Portugalia czy Maroko. Nie zapomnimy też o Słowacji. Od dawna mamy przygotowanych kilka wskazówek dotyczących świetnych kempingów. Zdecydowanie chcemy wrócić także do Polski i Albanii. Te dwie destynacje całkiem nieźle nas w tym roku zadowoliły.