Ľudia držia poháre na víno a pripíjajú si pri západe slnka

Właściwe kieliszki do wina wzmocnią doznania

Napój królów, wino, jest jak podróż do niezbadanej krainy. Chcesz zagrać sobie na Indiana Jones? Wybór odpowiednich kieliszków do wina to pierwszy krok. Pomożemy z tym!

Wieczór z lampką wina? Istnieją dwa scenariusze. Przytulny komfort we własnym salonie lub miła kolacja z przyjaciółmi. Coś pomiędzy istnieje, ale dobre wino tak czy inaczej, naprawdę smakuje zawsze.

Zakres:

Aby doświadczenie było naprawdę doskonałe, wszystko musi być idealne. Być może nie zdawałeś sobie sprawy z tego, jak ważne są kieliszki do wina dla tego niebiańskiego uczucia przy każdym łyku.

Kieliszek do wina to nie tylko naczynie – to kluczowy element, które może znacząco wpłynąć na smak wina. Nie ma więc powodu do zdziwienia, gdy doświadczony sommelier wybierze odmienny kieliszek do każdego wina. Wpłynie to nie tylko na ich smak, ale także na zapach. Odkryj z nami kolejny sekret na drodze do doskonałego doznania z picia wina.

Cofnijmy się do historii

Dlaczego kieliszki do wina mają dziś taki kształt? Stoi za tym wiedza, ale ze względu na zainteresowanie przyjrzymy się również historii, aby uzyskać bardziej kompleksowy obraz ewolucji tych ważnych naczyń do picia.

Już starożytni Rzymianie i Grecy dostrzegali znaczenie właściwego wyboru naczynia do picia wina. Podczas gdy Grecy mieli swoje kylikes – szerokie, płytkie naczynie, Rzymianie preferowali wysokie i wąskie. Jednak rozwój kieliszków do wina, jakie znamy dzisiaj, rozpoczął się w średniowiecznej Europie.

W okresie greckim i rzymskim kieliszki były wykonane z wypalanej gliny, a wino było powszechnie mieszane z wodą i ziołami. W późniejszym okresie średniowiecza wino podawano w drewnianych lub metalowych naczyniach. Szkło stawało się coraz bardziej popularne, ale wciąż nie było tak powszechne jak dziś.

Kieliszki do wina i wiedza

Wraz z udoskonaleniem technik szklarskich w XV wieku zaczęły pojawiać się różne formy i kształty kieliszków do wina. Każda epoka przyniosła własne zmiany i ulepszenia.

Jednak w 20. wieku nauka zabrała głos. W rzeczywistości przeprowadzono badania naukowe mające na celu zbadanie wpływu kształtu kieliszka na smak i aromat wina.

Zaczęto produkować kieliszki z cienkim szkłem i długimi nóżkami. Zaczęto przywiązywać wagę do wyboru kieliszka w zależności od koloru wina i jego właściwości. V 20. wieku pojawiły się również kieliszki do szampana, porto i innych specjalnych win.

Podczas gdy w przeszłości wybór szkła był często kwestią estetyki i trendów w modzie, dziś jest to połączenie sztuki i nauki. Uświadomienie sobie, że konkretny kształt kieliszka może znacząco wpłynąć na nasze doznania z wina, jest ważnym kamieniem milowym w historii winiarstwa.

Wybieramy kieliszek w zależności od wina

Dziś, gdy delektujemy się winem z pięknego kieliszka, warto przypomnieć sobie, że każdy szczegół ma swoją historię i przyczynę. I to prowadzi nas do pytania: jak zatem wybrać odpowiedni kieliszek do konkretnego wina?

Masz przed sobą butelkę doskonałego białego Burgunda lub bogatego Cabernet Sauvignon. Oba wina są świetne w swoim gatunku, ale wymagają zupełnie innego podejścia podczas serwowania. Kieliszek, nie wykluczając, może być nawet czynnikiem decydującym o doskonałym doznaniu.

Kieliszki do białego wina: Do rześkich białych win zalecamy mniejsze, węższe kieliszki. Są one również nazywane “tulipanami”. Ich kształt pozwala skoncentrować delikatne aromaty, jednocześnie pomagając utrzymać niższą temperaturę.

Kieliszki do czerwonego wina: Tu mamy więcej opcji. Młode czerwone wina o delikatnej strukturze najlepiej podawać w średniej wielkości kieliszkach z większym otworem. Z drugiej strony, pełne, mocne czerwone wina, takie jak Merlot, wymagają dużych kieliszków z dużym otworem, który pozwala winu oddychać i w pełni się otworzyć. Kieliszki te nazywane są cebulowymi lub balonowymi.

Kieliszki do wina różowego: Do tego rodzaju wina idealne są średniej wielkości kieliszki z węższym otworem, dzięki czemu świeżość i owocowe nuty wina znajdą się w centrum uwagi.

Kieliszki do win słodkich i deserowych: ze względu na ich skoncentrowany smak i aromat, najlepiej nadają się do nich mniejsze kieliszki.

Kieliszki do win musujących i szampana: Długie i wąskie kieliszki typu flûte są idealne. Pomagają zachować bąbelki i nie rozpraszają aromatów wina. Te same zasady dotyczą kieliszka do prosecco.

Nie masz w domu pasującego kieliszka? To nie ma aż takiego znaczenia! W końcu, jeśli oglądasz film z włoskiej scenerii, nierzadko zdarza się, że starzy Włosi delektują się winem z małym kieliszkiem, nawet bez stopki. Zawsze najważniejsze jest, aby cieszyć się winem w dobrym towarzystwie.

Kieliszki do wina i ich inne cechy

Jednak kształt i rozmiar kieliszka do wina nie jest jedyną rzeczą, która wpływa na doznania. Idealny kieliszek do wina to w rzeczywistości cały zestaw cech. Jakie to są?

Przejrzystość szkła: Znajomość prawdziwego koloru wina jest bardzo ważna. Idealnie przezroczyste szkło to jedyna opcja.
Cienkie ścianki: lepkość wina można poznać tylko na kieliszkach z cienkimi ściankami.
Szlifowana krawędź: Takie wykończenie krawędzi kieliszka po prostu najlepiej “współpracuje” z ustami.
Wysoka stopka: pozwala lepiej poznać kolor wina i kręcić z nim.
Stabilność: podstawa musi być wystarczająco duża, aby zapobiec przewróceniu się kieliszka nawet po lekkim potrąceniu stołu.
Objętość: Musi być wystarczająca w zależności od wyboru wina. Tak, jak wspomnieliśmy w powyżej części.

Z czego wykonane są kieliszki do wina?

Ludzie trzymają różne kieliszki do wina i wznoszą toasty nad zastawionym stołem

Jeśli wspomnimy o materiale używanym do produkcji kieliszków do wina, naturalnie przychodzi na myśl szkło. Co jeszcze? Kryształ czy nawet tworzywo sztuczne?

  • Szkło sodowo-wapniowe jest powszechnie stosowanym szkłem, z którego produkowana jest zdecydowana większość wyrobów szklanych. Kieliszki wykonane z takiego szkła są zazwyczaj cięższe, ponieważ są grubsze.
  • Kryształ bezołowiowy jest wysoce refrakcyjny, co oznacza, że szkło jest błyszczące. Cecha ta znajduje szczególne odzwierciedlenie w cenie kieliszków, które mogą być również cieńsze w porównaniu do tych wykonanych ze szkła sodowo-wapniowego.
  • Kryształ ołowiany ma wysoki połysk i współczynnik załamania światła. Takie szkła są często ozdobione bogatym szlifowaniem. Czy ta nazwa ci przeszkadza? Istnieje wiele twierdzeń, że takie szkło jest bezpieczne dla zdrowia, ale nie powinno być używane do przechowywania alkoholu. Zdecydowanie byśmy tego unikali.
  • Szkło kryształowe lub czeski kryształ to créme de la créme wśród szkieł, ponieważ szkło to jest trwałe i przyjemnie błyszczące. Dlatego też jest wykorzystywany do tworzenia obiektów artystycznych. Kryształowe kieliszki są jednak najdroższe.
  • Tworzywo sztuczne, jako materiał do produkcji kieliszków do wina, może obecnie bardzo wiernie imitować wiele właściwości szkła. Plastikowe kieliszki do wina nadają się szczególnie do picia na przyjęciu w ogrodzie lub podczas podróży, na przykład w pociągu. Zdecydowanie nie należy jednak zastępować nimi szklanych naczyń.

Produkcja ręczna czy seryjna?

Liczy się nie tylko materiał, ale także sposób wykonania kieliszka. Ręcznie dmuchane kieliszki są wyjątkowe, często cieńsze i mają delikatniejsze brzegi, co może wpływać na picie wina. Oczywiście są one trudniejsze w produkcji i droższe. Ręcznie dmuchane kieliszki są jednak wyborem dla najbardziej wymagających.

Masowo produkowane kieliszki, czy to szklane, czy kryształowe, są często grubsze, ale ich stała jakość i trwałość może być zaletą, szczególnie w restauracjach lub na dużych imprezach. Są one najczęstszym wyborem przy zakupie kieliszków do domu.

Myjemy kieliszki do wina

Mycie kieliszków do wina to nieco kontrowersyjny temat. Znajdziesz wiele rekomendacji, które mówią o unikaniu zmywarki. Jednak liczba zwolenników tego nowoczesnego mycia rośnie. Więc jak to jest?

Zasadniczo nie ma wyraźnego powodu, aby stwierdzić, który sposób mycia jest lepszy. Oczywiście przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy producent oznaczył kieliszki jako nadające się do mycia w zmywarce.

Mycie ręczne

  • Kieliszki należy zawsze myć ciepłą lub gorącą wodą. Powód ten jest nie tylko higieniczny. W przypadku mycia w zimnej wodzie istnieje ryzyko pęknięcia kieliszka, zwłaszcza jeśli został on podgrzany podczas używania, tj. picia. (Woda do mycia jest zimniejsza niż schłodzone białe wino).
  • Do mycia należy używać miękkiej szmatki lub gąbki i zwykłych detergentów. Pomoce wykonane z bardziej szorstkich materiałów mogą porysować szkło. Zawsze upewnij się, że kieliszki są odpowiednio wypłukane czystą wodą.
  • Podczas mycia ręcznego należy zawsze trzymać go za kielich. Gdyby chwycić go za stopę, szkło mogłoby pęknąć.
  • Pozostaw kieliszki do wyschnięcia na ręczniku kuchennym ustawione na stopce. Zapobiega to gromadzeniu się nieprzyjemnych zapachów. Należy jednak dokładnie wysuszyć szkło.
  • Do czyszczenia nie należy używać silnych chemicznych środków czyszczących. Wynika to z faktu, że mogą one pozostawiać zarówno ślady zapachowe, jak i smakowe, nawet przy zachowaniu szczególnej staranności podczas płukania.

Zmywarka naczyń

  • Jeśli myjesz szklane naczynia w zmywarce, pierwszą rzeczą do zrobienia jest upewnienie się, że mieszczą się w sekcji szklanej. Kieliszki do Prosecco mogą być uciążliwe w zmywarce ze względu na swój rozmiar. Kieliszki nie mogą się stykać i muszą być stabilnie podparte, aby nie zarysowały się ani nie pękły. Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku cienkościennych kieliszków.
  • Czy myjesz kieliszki w zmywarce i zawsze zostają na nich plamy? Masz twardą wodę. Problem ten rozwiązują kapsułki do mycia, które zmiękczają wodę.

Jak przechowywać kieliszki do wina?

Przechowywać kieliszki stojące na trzonku lub wiszące na stojaku. Zawsze poleruj je ręcznie przed przechowywaniem. Ponownie, użyj miękkiej ściereczki, eksperci zalecają nawet ściereczkę z mikrofibry, aby nie zarysować szkła. Opłucz i wytrzyj je w ten sam sposób przed użyciem.

Jedną z najlepszych opcji przechowywania kieliszków do wina jest uchwyt bezpośrednio w lodówce na wino. Kieliszki są chronione przed kurzem, zapachami, ewentualnym stłuczeniem i nie zajmują niepotrzebnie miejsca. Oczywiście są one odpowiednio schłodzone do temperatury wina. Jest to prawdopodobnie największa zaleta, która pozwala zaoszczędzić czas potrzebny na ostygnięcie przed podaniem.

Lodówki wyposażone w uchwyt na naczynia są większe, mają większą pojemność i są dwustrefowe. W naszym sklepie internetowym Klarstein dostępnych jest kilka modeli.

Pośrednio dochodzimy do tego, w jaki sposób kieliszki powinny być chłodzone. To całkiem łatwe. Według samego wina.

Oczywiście nie należy schładzać kieliszka do ciężkiego czerwonego wina, które powinno mieć temperaturę pokojową. I odwrotnie, młode białe wino, które najlepiej smakuje dobrze schłodzone, wymaga schłodzonego kieliszka. Należy pamiętać, że kieliszek nie służy do chłodzenia wina, ale do utrzymywania go w niskiej temperaturze przez dłuższy czas.

Winiarze przyzwyczaili się używać tych sztuczek jako wskazówek do szybkiego schłodzenia kieliszka. Zanurz kieliszki w zimnej wodzie, ale ryzykujesz przy tym pęknięcie kieliszka, jeśli jest bardzo cienki. Różnica temperatur nie powinna być zatem wysoka.

Kilka kostek lodu może również pomóc w szybkim schłodzeniu kieliszka, ale należy je opróżnić przed nalaniem wina. Pomocne jest również owinięcie kieliszka ręcznikiem kuchennym nasączonym zimną wodą.

Etykieta kieliszków do wina

Etykieta w piciu wina to nie tylko rodzaj wyrafinowania, ale także wzmacnianie doznań i smaków. Wybraliśmy to, co jest związane ze kieliszkami, reszta może innym razem.

  1. Jak już wyjaśniliśmy, należy wybrać odpowiedni kieliszek, który powinien mieć temperaturę serwowanego wina.
  2. Kieliszek musi być czysty, suchy i bez widocznych uszkodzeń fizycznych, tj. nie może być porysowany.
  3. Podczas nalewania wina do kieliszka nigdy nie dotykaj szyjką butelki do kieliszka.
  4. W zależności od wielkości kieliszka, nalej odpowiednią ilość wina, ale nigdy nie dolewaj! Zaskakujące jest to, że istnieje ku temu praktyczny powód, aby uniknąć kropli wina poza kieliszkiem.
  5. Zawsze nalewaj najpierw dla innych, a potem dla siebie.
  6. Zawsze trzymaj lampkę za nóżkę. Powód praktyczny: nie podwyższasz temperatury wina dłonią. Powód estetyczny: nie będziesz mieć brudnego kieliszka.
  7. Trzymaj kciuk i palec wskazujący tuż pod kielichem, w ten sposób łatwiej będzie ci krążyć winem.

Dopełnij dobre wino dobrym jedzeniem

Czy wybrałeś ten odpowiedni kieliszek? Zatem nie pozostaje nic innego, jak usiąść wygodnie, nalać sobie ulubionego wina i zażyczyć sobie coś dobrego do niego. Co? Wypróbuj jeden z naszych przepisów. Mamy wskazówki dotyczące zarówno przekąsek, jak i większych posiłków, na wypadek gdybyś był gospodarzem:

Na zdrowie!

Teraz nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać odpowiednie kieliszki do wina i udoskonalić swoje doznania. Należy jednak pamiętać, że wino zawsze smakuje najlepiej w przyjemnych chwilach. W samotności, w miłym towarzystwie lub do dobrego posiłku. Podnieśmy kieliszki do góry i na zdrowie.